جریان‌سازی با دست‌های خالی

"درباره اینکه یک انجمن هنری چگونه می‌تواند الگویی برای تشکل‌های فرهنگی باشد"
قاسم ساجدی*
چندی پیش بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران با همه فرازها و نشیبها به میزبانی ایلام به کار خود پایان داد.
در خصوص کم و کیف و نحوه برگزاری این جشنواره بسیار گفته و نوشته‌اند، اما مسئله‌ای که تا حد زیادی مغفول واقع شده، جزییات روند شکل‌گیری و به نتیجه رسیدن این فستیوال ملّی است:
۱. هر جشنواره‌ای که در سطح ملّی برگزار می‌شود، باید سازوکارهایی در حد و اندازه‌ی خود داشته باشد، البته متاسفانه این سازوکار تا روزهای نزدیک به افتتاحیه هم مشخص نبود. تاکید می‌کنم که در هر جشنواره‌ای که ساختار و قواعد مشخصی نداشته باشد، هر کاری کنیم مورد انتقاد قرار می‌گیرد.
با این پیش‌فرض، مسئولیت برگزاری چنین رخدادی بیش از پیش مضاعف می‌شد و پذیرش آن از سوی انجمن هنرهای تجسمی استان تا حد زیادی تعجب برانگیز بود، چرا که روی کاغذ، نه بودجه‌ی خاصی برای این کار در دست داشت و نه نیروی قابل اتکایی برای اداره‌ی این جشنواره.
۲. اما برخلاف تمام فرضیه‌ها و پیش‌بینی‌های مختلف، اتفاق دیگری در حال رخ دادن بود. تیم فوتبالی را تصور کنید که بدون داشتن زمینی برای تمرین و امکاناتی جهت آماده‌سازی، به یک تورنمنت مهم دعوت شود، جشنواره‌ی ایلام هم تا حدی چنین وضعیتی را تجربه می‌کرد. در حقیقت تئوری جذب حداکثر نیروهای هنری و استفاده درست از هنرمندان رشته‌های مختلف و انسجام دادن آنها، ورق را برگرداند.
دبیر اجرایی ستاد استانی جشنواره به خوبی از توان و استعدادهای موجود در استان بهره برد. این مسئله هم در تقسیم مسئولیت‌ها و هم در واگذاری امور مهم با اعتقاد و اعتماد کامل، مشهود بود. جشنواره با همه نواقص و بضاعت موجود، بالاخره به پایان رسید. در واقع تیم برگزاری هم در بخش اجرایی توان خود را به خوبی محک زد و هم در برگزاری اختتامیه نمره قبولی گرفت. دلیل عمده آن هم فقط و فقط یک مسئله بود: انعطاف مدیریتی در انجمن هنرهای تجسمی استان. انجمنی که مدیریتش رویه خاصی را اتخاذ کرده و بر مبنای اخلاق‌گرایی و ارتباط و تعامل سازنده و مثبت با دیگر هنرمندان رشته‌های مختلف، به کار خود ادامه می دهد.
۳. نکته آخر کوتاه است: انجمن هنرهای تجسمی استان ایلام، الگویی مشخص برای دیگر تشکل‌ها و انجمن‌های هنری استان است اگر محور اصلی کار آنها اخلاق‌گرایی و تعامل باشد، مسئله‌ای که بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران را در ایلام ماندگار کرد.
*مسئول کمیته اطلاع‌رسانی جشنواره
نظرات ارسال نظر