لبیک حداکثری توده‌ی مردم به فرزند ایل هزاره 

اگر نگاهی گذرا به نتایج آرا در حوزه انتخابیه ایلام، مهران، سیروان، چرداول و ملکشاهی بیاندازیم متوجه اختلاف فاحش و معنادار چندین هزار رأیی دو نفر راه‌یافته به مجلس با نفر سوم خواهیم شد.
محسن جمشیدی*
پس از کش و قوس‌های فراوان بالاخره انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه ایلام، مهران، ایوان، سیروان، چرداول و ملکشاهی به ایستگاه آخر رسید و کاندیداهای این دوره پس از چندین ماه تلاش شبانه‌روزی، در روز جمعه دوم اسفندماه توانایی‌های خود را به بوته آزمایش اعتماد مردم سپردند.
نگارنده در ابتدا به نوبه خود با تشکر از تمامی مردم فهیم استان که با حضور باصلابت خود در این صحنه، نمایشی حیرت‌انگیز از مدنیت و دموکراسی را خلق نمودند سپاسگزاری می‌نماید. 
از مجموع 178172 رأی مأخوذه، آقای علی‌اکبر بسطامی با 42296 رأی به عنوان نفر اول در این حوزه به ساختمان بهارستان راه یافت. 
اگر نگاهی گذرا به نتایج آرا در حوزه انتخابیه ایلام، مهران، سیروان، چرداول و ملکشاهی بیاندازیم متوجه اختلاف فاحش و معنادار چندین هزار رأیی دو نفر راه‌یافته به مجلس با نفر سوم خواهیم شد.
در متن پیش روی می‌خواهیم به صورت خلاصه، دلیل این اختلاف و انتخاب آقای بسطامی را بررسی و تحلیل نماییم:

خصوصیات فردی (شخصیتی، اخلاقی، اعتقادی)
آقای بسطامی فردی مخلص و ساده‌زیست و اخلاق‌مدار و شخصیتی مقبول عامه در امور اجتماعی و ارتباط با مردم بوده و همچنین شخصیتی ولایی و معتقد به قانون اساسی و اصول نظام و مورد حمایت احزاب اصولگرای استان نیز می‌باشد.

خصوصیات مدیریتی و اجرایی
بسطامی رده‌های مدیریتی و اجرایی را پله‌پله طی نموده و سابقه مدیریت در استان ایلام و کردستان و همچنین معاونت پارلمانی کمیته امداد در امور مجلس، از علی‌اکبر بسطامی فردی باتجربه و توانا در حوزه مدیریت ساخته است.
وی با استفاده از عملکرد درخشانی که در زمان مدیریت خود در کمیته امداد استان داشت، توانست حمایت حداکثری این نهاد را نیز از خود داشته باشد.
مردم استان، بسطامی را مدیری لایق، پاکدست، باتجربه و مدبر دانسته و دلایل موفقیت‌های مدیریتی وی نیز همین خصوصیات می‌باشد.

پایگاه ایلی و قومی
علی‌اکبر بسطامی، فرزند ایل هزاره است.
ایل بزرگ ارکوازی و بولی از بزرگترین ایلات در سطح استان بوده و همواره در انتخابات استان به لحاظ جمعیتی سرنوشت‌ساز هستند.
بعد از چند دوره دودستگی و ناکامی در امور انتخاباتی، این بار بزرگان و مصلحان، فعالان عرصه سیاسی و اجتماعی، دانشگاهیان و جوانان به این جمع‌بندی ایلی رسیدند که حمایت تمام‌قد خود را از بسطامی اعلام نموده و با همت جمعی خویش، همبستگی و اتحاد را از نو معنی نمایند.
البته ناگفته نماند که آقای بسطامی علاوه بر پایگاه ایلی، از حمایت تمامی ایلات و طوایف حوزه شمالی برخوردار بوده و نتیجه آرا این مسأله را به خوبی نشان می‌دهد.

تیم کاردان، منسجم و باتجربه ستادی
یکی دیگر از دلایل موفقیت بسطامی، تیم ستادی و تبلیغاتی در حوزه مرکز و دیگر شهرستان‌ها بوده است.
وی که یک دوره شکست و عدم راهیابی به مجلس بعد از رفتن به دور دوم را تجربه نموده است این بار با پختگی کامل وارد کارزار انتخاباتی شد و با انتخاب  تیمی مجرب و کارکشته در حوزه تبلیغات و مدیریت ستاد خود توانست همت جمعی و همدلی را در تمام فضای تبلیغی واقعی و فضای مجازی به نفع خود سوق دهد.

عملکرد نمایندگان کنونی و ادوار گذشته
بعد از گذشت ده دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی، مردم همواره با دیده شک و تردید به انتخاب خود نگریسته و با عدم رضایت به نماینده خود در مجلس، اعتمادشان را برای دوره بعد از وی سلب نموده‌اند که رأی بسیار پایین به دو نماینده کنونی در مجلس شورای اسلامی در حوزه شمالی مؤید همین مطلب است، لذا مردم در این دوره به کسی اعتماد نمودند که بیشترین شناخت را از عملکرد مدیریتی و شخصیتی وی داشتند.

اصلاح قانون انتخابات و درصد مشارکت مردم
بعد از اصلاح قانون انتخابات در این  دوره به دلیل پیشگیری از هزینه‌های اضافی برای کاندیداها، راهیابی به بهارستان کمی سهل‌تر شده بود و کسب بیست درصد آرای مأخوذه، یعنی یک پنجم آرا بسیار راحت‌تر از یک چهارم و کسب بیست و پنج  درصد بود.
مسأله بعدی نیز درصد مشارکت پایین‌تر مردم (حدود پنجاه درصدی) در این دوره نسبت به دوره قبل بود و این به نفع کسانی بود که پایگاه رای ایلی قوی داشتند و بدین صورت بود که تکلیف دو کرسی حوزه شمالی در همان دور اول مشخص شد. 
بنابراین مجموع عوامل ذکر شده، دست به دست هم دادند تا فرزند ایل هزاره به عنوان نفر اول انتخابات به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی در حوزه شمالی استان انتخاب شده و تفاوت فاحش تقریبی بیست هزار رأیی با نفر سوم را رقم بزند.

اما در پایان سخنی کوتاه با حاج علی اکبر بسطامی:
اقای بسطامی، یادمان باشد که مرکب سبز بهارستان بسیار لرزان بوده و خیلی راحت‌تر از آن چیزی که فکرش را بکنیم از کف می‌رود چون عملکردمان دائماً در معرض قضاوت و داوری عامه مردم است، امیدوارم که هیچ کدام از نمایندگان استان و حتی کشور اسیر سه عبارت نامأنوس زر و زور و تزویر نشده و با تأسی از خداوند یکتا، تنها برای جلب رضایت وی و ولی‌نعمتان خود قدم بردارند. ان‌شاءالله
به امید ساختن ایلامی اباد و سرفراز
*دکتری علم سیاست
نظرات ارسال نظر