افتتاحیه نشست تخصصی خانه نشریات منطقه غرب کشور در ایلام

نشست تخصصی خانه نشریات منطقه غرب کشور با حضور مدیران مسئول نشریات دانشجویی دانشگاه‌های ایلام، کرمانشاه، کردستان، همدان و اسدآباد و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی ایلام آغاز بکار کرد.

در مراسم افتتاحیه این نشست تخصصی که در محل هتل زاگرس ایلام برگزار شد، مدیر فرهنگی دانشگاه با اشاره به اینکه در این نشست تلاش شده تا فعالیت‌های تخصصی انجام گیرد، اظهار داشت: در این نشست چندین کلاس تخصصی را با هماهنگی دفتر نشریات در نظر گرفته‌ایم و امیدوارم که بار علمی خوبی داشته باشند و مورد استفاده دانشجویان شرکت کننده قرار گیرد.
افسانه رئیسی‌فر ادامه داد: یکی از اهدافی که وزارتخانه برای منطقه‌ای کردن نشست‌ها داشته است، استفاده از پتانسیل بومی و توانمندسازی افراد در این حوزه بوده و روی این حساب هم ما حساسیت ویژه‌ای برای انتخاب مدرسان به خرج دادیم و تلاش شد تا از مدرسان بومی هم استفاده کنیم چون افراد توانمندی را در استان داریم و در عین حال برای برخی موضوعات از مدرسان کشوری استفاده خواهیم کرد.
رئیسی‌فر این نشست را یک فرصت برای دانشجویان شرکت‌کننده قلمداد کرد و گفت: من از دانشجویان عزیز انتظار دارم که این نشست را یک فرصت قلمداد کنند و حتی از زمان‌های آزاد بین کارگاه‌ها هم برای اشتراک تجارب خود استفاده کنید و صرفاً به کارگاه‌های تخصصی بسنده نکنید و از تجارب یکدیگر در دانشگاه‌های مختلف برای پیشبرد اهداف نشریات استفاده کنید.

وی در پایان از همه دست اندرکاران برگزاری این نشست که از مدتها قبل برای برگزاری آن تلاش می کردند تشکر کرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام که به نیابت از هیئت رئیسه دانشگاه در این نشست حضور داشت با بیان اینکه امام راحل(ره) دانشگاه را مبدأ تحولات در نظر گرفته بود، اظهار داشت: امیدواریم که برگزاری این نشست بتواند در ارتقای مهارت‌ها و تبادل تجربیات و همچنین ارایه راهکارهای لازم برای کارا بودن نشریات دانشجویی در این فضا و این تلاطم زیادی که امروزه شاهد آن هستیم و در سایت‌ها و نشریات هم وجود دارد و می‌تواند آفتی برای اطلاع‌رسانی شناخته شود، موثر باشد.
راضی ناصری‌فر ادامه داد: امیدواریم که این نشست به آن هدف اصلی و غایی خود که همانا همسو کردن نشریات دانشجویی در جهت ارتقای سطح آگاهی، خودباوری و عمل به برنامه‌هایی که در سطح دانشگاه انجام می‌شود منتهی گردد.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ایلام هم با بیان اینکه ما باید تلاش کنیم آنچه را که واقعیت‌ها اقتضا می‌کند انعکاس دهیم، عنوان داشت: در همه ابعاد، اعم از مسائل اعتقادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی باید کارمان به پشتوانه تفکر و تقوا باشد و این دو عنصر مهم را مد نظر داشته باشیم.
حجت‌الاسلام محمدباقر هاشمی با اشاره به کارکردهای رسانه گفت: رسانه در طول تاریخ حیات بشر نقش اساسی داشته و هم در آگاهی‌بخشی، هم در ارتقای سطح فرهنگی، هم در روشنگری و هم در ماندگاری کارهایی که مثبت بوده است تأثیرگذار بوده و علیرغم همه فعالیت‌ها، توطئه‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که شده، شاهد این مساله هستیم که در طول تاریخ روز به روز زنده‌تر شده است.
هاشمی با اشاره به جریان قیام امام حسین(ع) و نقش رسانه در حفظ آن ادامه داد: یکی از کارکردهای مثبت رسانه را در بحث محرم و عاشورا شاهد هستیم و مهم‌ترین عاملی که باعث شد تا محرم زنده بماند و روز به روز گستره بیشتری پیدا کند رسانه بود لذا هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که رسانه مهم نیست.

وی در مورد نشریات دانشگاهی هم گفت: رسانه یا نشریات دانشگاهی همزاد با خود دانشگاه است و در طول حیات دانشگاه‌ها نشریات هم به نحوی فعال بودند و نقش‌آفرینی داشتند و باید تلاش کنیم تا واقعیات را برای قشر فرهیخته دانشجو منعکس کنیم.
سرپرست اداره کل نشریات و تشکل‌های دانشجویی وزارت هم با تشکر از قبول میزبانی این نشست توسط دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: با توجه به شرایطی که دانشگاه‌های کشور با آن مواجه هستند برگزاری نشست‌ها و همایش‌ها با مشکل مواجه است.
حجت حجازی‌زاده در مورد انتخاب مدرسان این دوره هم عنوان داشت: جسارت و شهامت دانشگاه علوم پزشکی ایلام در انتخاب مدرسان بومی قابل ستایش است چون نیازی نیست که همیشه از مدرسانی استفاده کنیم که دسترسی به آنها مشکل می‌باشد.
نماینده نشریات غرب کشور هم در این نشست، گفت: مسئولین بدانند اگر در مقابل آزادی بیان دانشجویان جامعه بایستند و برای انتقادات گوش شنوایی نداشته باشند در نهایت روزی به خود می‌آیند که دیگر دیر است و فرصتی برای جبران نخواهد بود.
علی قاسمی تصریح کرد: نشریات، باید عصای دسته نظام باشند و لازم است بگوییم که یاری رساندن به نظام محقق نمی‌شود مگر با شفافیت و انعکاس واقعیت و نشریات باید پایگاه شفافیت، انتقادات سازنده، آزادی و آزاداندیشی و ظلم‌ستیزی باشند.

قاسمی ادامه داد: نشریات باید به وظیفه خود که روشنگری، ترویج عقلانیت، هدایت و راهنمایی و آگاهی‌بخشی در جهت حل مشکلات است بپردازند و جامعه و دانشگاه با نشریاتی که این راه را در پیش بگیرند، در نهایت به تعالی خواهد رسید.
وی خطاب به دانشجویان گفت: از شما دانشجویان تقاضا دارم که از قلم خود جز در راه حق استفاده نکنید چرا که قلم‌های شما در راه اصلاح جامعه تاثیرگذارتر از ابزار دیگر است و فراموش نکنید که در هر جایگاهی قرار داشته باشید باید حامی دانشجویان باشید و بدانید که بی شک آینده از آن شما دانشجویان خواهد بود و از شما می‌خواهم در آن هنگام به اصول امروز خود پایبند باشید.
دبیر اجرایی این نشست هم به عنوان آخرین سخنران این مراسم از روند برگزاری این نشست و برنامه‌ریزی‌های انجام شده و نیز کارگاه‌هایی که در طول دو روز نشست برگزار می‌شوند گزارشی را به شرکت‌کنندگان ارائه داد.
متین نصیری عنوان داشت: امیدوارم با برگزاری این قبیل نشست‌ها در دانشگاه‌های غیربرخودار منطقه غرب، بتوانیم حداقل نگاه وزارتخانه را برای دو روز به خودمان جلب کنیم تا فارغ از برگزاری نشست‌ها و جشنواره‌هایی که برترین‌های آن فقط از یک یا چند دانشگاه خاص هستند وزارتخانه متوجه شد که دانشگاه‌های غرب نیز وجود دارند و باید به دانشگاه‌ها متذکر شد که به نشریات به عنوان دانشجویان دست به قلم توجه شود تا روح تازه‌ای در کالبد جریان رسانه‌ای کشور دمیده شود.

خبرنگار: یونس میرزائی
گزارش تصویری نشست تخصصی خانه نشریات منطقه غرب کشور در ایلام

نظرات ارسال نظر