عضویت بیش از ۵۱ هزار نفر در کتابخانه‌های ایلام

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ایلام از اجرای برنامه فرهنگی در هفته کتاب و کتاب‌خوانی خبر داد و گفت: تا پایان امسال 5 کتابخانه عمومی جدید افتتاح خواهد شد.
به گزارش فریاد، مراد جلیلیان در نشست خبری با بیان اینکه در طول هفته کتاب و کتاب‌خوانی بیش از ۴۰ برنامه فرهنگی در راستای توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی برگزار می‌شود، اظهار کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون روند رو به رشدی در سطح کتابخانه‌های عمومی استان داشته‌ایم به‌طوری‌که هم‌اکنون ۴۳ باب کتابخانه عمومی و تخصصی در استان ایلام فعالیت دارند.
وی گفت: همه جامعه باید در موضوع کتاب و کتاب‌خوانی احساس مسئولیت کنند و نسبت به حفظ و نگهداری کتاب به عنوان یک میراث گران‌قدر توجه داشته باشند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ایلام تصریح کرد: همه افراد جامعه و مسئولان نسبت به ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی مسئولیت دارند و باید گفت که برای زندگی بهتر باید به سمت کتاب‌خوانی رفت.
 جلیلیان با تأکید بر اینکه تنها راه برای داشتن یک جامعه عاری از آسیب‌های اجتماعی تعمیق فرهنگ کتابخوانی است، گفت: همدلی، همکاری و تفاهمی که بین این نهاد و دستگاه‌های اجرایی و مردم وجود دارد موجب شده که توسعه خوبی در زمینه کتابخوانی در استان داشته‌باشیم.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ایلام با بیان اینکه روزانه فعالیت‌های فرهنگی در کنار فعالیت‌های روزمره در سطح کتابخانه‌های عمومی با توجه به مناسبت‌های ملی و مذهبی انجام می‌شود، تصریح کرد: در یک سال گذشته ۴۳۴۱ برنامه در قالب برنامه‌های مختلفی از قبیل قصه‌گویی، اجرای نمایش، نقد کتاب، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، برگزاری نشست‌های کتاب‌خوانی و اجرای مسابقات فرهنگی و کتاب‌خوانی در سطح کتابخانه‌های استان اجراشده‌است.
 جلیلیان با بیان اینکه ایلام در فرهنگ اهدای کتاب، در سطح کشور نمونه است، ادامه داد: مردم استان ایلام در طول یک سال گذشته بیش از ۹۳ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی استان اهدا کرده‌اند و مهم‌ترین پشتوانه تأمین کتاب در کتابخانه‌های عمومی مردم هستند.
وی با اشاره به اینکه حمایت از ناشران بومی یکی دیگر از برنامه‌های این نهاد در استان است، گفت:از محل درآمدهای داخلی در سال جاری ۳۸ عنوان کتاب از ناشران و مؤلفان بومی استان خریداری و در کتابخانه‌های بومی استان توزیع شده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ایلام با اشاره به فعالیت ۷ کتابخانه عمومی مشارکتی با همکاری و مشارکت سایر نهادهای فرهنگی و اجرایی استان، تصریح کرد: خوشبختانه در زمینه تأمین زمین برای احداث کتابخانه، فرهنگ مشارکت و همکاری خوبی در استان از طریق خیرین و نیکوکاران وجود دارد.
جلیلیان با اشاره به اینکه ۳۹ میلیون تومان برای برنامه‌های فرهنگی در سال جاری از طرف مردم کمک شده‌است، ادامه داد: همچنین ۵۰ میلیون تومان نوشت‌افزار در برنامه «مهربانی در مهر» بین دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده استان توزیع شده است.
وی از اختصاص ۴۰ میلیون تومان اعتبار از طریق استانداری برای اجرای برنامه‌های فرهنگی در مناطق سیل‌زده به این نهاد خبر داد و افزود: در طول سال گذشته ۸۰ جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی در استان برگزار و از کتابخانه‌های عمومی استان هر دو ماه یک‌بار در راستای ارزیابی و بررسی مشکلات و مسائل کتابخانه‌ها بازدید شده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ایلام با بیان اینکه در حال حاضر ۵ کتابخانه آماده افتتاح در استان ایلام وجود دارد که تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید، تصریح کرد: در طول ۴ سال گذشته تعداد کتابخانه‌های عمومی استان از ۲۸ باب به ۴۳ کتابخانه افزایش یافته‌است.
جلیلیان از تصویب یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای تجهیز کتابخانه‌های عمومی استان ایلام خبر داد و گفت: امیدواریم این اعتبار تحقق پیدا کند.
 وی گفت: در حال حاضر مجموع منابع کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان ۶۸۸ هزار و ۴۰۰ نسخه است که ۳۷ هزار جلد کتاب از این میزان امسال به این منابع اضافه شده‌است.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان ایلام با بیان اینکه ۵۱ هزار و ۵۲۳ نفر عضو فعال کتابخانه‌های عمومی استان بوده که به‌طور مداوم به کتابخانه‌های استان مراجعه می‌کنند، تصریح کرد: تعداد ۳۲ هزار و ۵۱۸ نفر در طول یک‌سال گذشته عضو کتابخانه‌های عمومی استان شده و یا عضویت آن‌‌ها تمدید شده و در مجموع ۳۱۹ هزار و ۹۰۳ نسخه کتاب در طول یک‌سال گذشته از کتابخانه‌های عمومی استان ایلام به امانت رفته‌است.
نظرات ارسال نظر