۵۵۰ هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های ایلام

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ایلام با اشاره به فعالیت ۴۵ باب کتابخانه در سطح استان گفت: ۵۵۰ هزار نسخه کتاب شامل ۱۰ رده اصلی با موضوعات فلسفه و روانشناسی، دینی، علوم اجتماعی، زبان، علوم محض، هنر، سرگرمی و ورزش، ادبیات و جغرافیا در کتاب خانه‌های استان موجود اس
به گزارش فریاد، سمیه حیدری روز یکشنبه در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی استان اظهار کرد: سرانه تعداد نسخه کتاب به ازای هر ۱۰۰ نفر در استان ۸۵ نسخه است که از این تعداد تا افق ۱۴۰۴ باید به چهارصد نسخه برسد.
وی افزود: اشخاص، مدیران و مسئولان استانی در طرح اهدا کتاب به کتابخانه‌ها شرکت کنند که امیدواریم با این طرح شاهد بروزرسانی و افزایش تعداد نسخه کتاب در کتابخانه‌های استان باشیم.
حیدری تصریح کرد: براساس ماده ۱۷۲ قانون مالیات‌ها ۱۰۰ درصد وجوهی که از شرکت‌ها یا اشخاص به حساب کتابخانه‌ها برای اقدامات فرهنگی واریز می‌‌شود از مالیات کسر می‌شود.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ایلام در ادامه از برگزاری جشنواره رضوی در استان خبر داد و گفت: یازدهمین دوره این جشنواره با همکاری نهاد کتابخانه‌ها و بنیاد بین‌المللی امام( ره ) به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و شناخت سیره و سبک زندگی معصومین برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه این جشنواره در رده سنی کودکان، نوجوانان و جوانان و بزرگسالان برگزار می‌شود، بیان کرد: برای برگزاری پرشور این جشنواره از ظرفیت تمامی دستگاه‌های مرتبط نظیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش کمک خواهیم گرفت.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ایلام در ادامه به پرداخت کمک‌های دستگاه و شرکت‌های دولتی و اشخاص به کتابخانه‌ها اشاره کرد و افزود: براساس ماده ۱۷۲ قانون مالیات مستقیم ۱۰۰ درصد وجوهی که به حساب تعیین شده از سوی دولت بمنظور بازسازی و امور فرهنگی پرداخت گردد از میزان مالیات تعیین شده کسر خواهد شد.  
وی همچنین با اشاره میزان پیشرفت فیزیکی کتابخانه سردار شهید سلیمانی شهر ایلام گفت: این کتابخانه‌ها با زیربنای ۷۳۱ متر مربع دارای ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی است و در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.
حیدری خواستار پرداخت نیم درصد درآمد شهرداری برای خرید تجهیزات و کمک مالی به کتابخانه‌های استان شد و گفت: شهرداری درصد درآمدهای خود را باید طبق قانون به کتابخانه‌ها پرداخت کنند که این تعهد در ایلام و برخی شهرستان‌ها بطور دقیق و کامل اجرا نمی‌شود.
در استان ایلام بیش از ۲۲ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی هستند که بیشترین عضو بین رده سنی ۳۰ تا ۶۰ سال و کمترین عضو نیز بین رده سنی ۶۰ الی ۷۵ سال است.
بیشترین منابع کتابخانه عمومی استان مربوط به ادبیات و کمترین منابع نیز مربوط به زبان‌انگلیسی است.
نظرات ارسال نظر