تصویب ۲۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای عشایر ایلام

مدیرکل امور عشایری ایلام از تصویب ۲۱۰ میلیارد ریال اعتبار از محل سفر رییس جمهور برای حوزه عشایری این استان خبر داد و گفت: تخصیص این اعتبارات در دست پیگیری است.
به گزارش فریاد، فرشاد یاسمی اظهار داشت: از محل سفر رئیس جمهوری ۱۵۰ میلیارد ریال برای مرمت، نگهداری، بهسازی ایل راه‌های موجود و احداث ایل راه‌های جدید، ۳۰ میلیارد ریال برای تامین پنل‌های خورشیدی و ۳۰ میلیارد ریال نیز برای خرید تانکر‌های حمل آب مصوب شده است.
مدیرکل امور عشایری ایلام با بیان اینکه ایل راه‌ها یکی از مشکلات عمده عشایری استان است افزود: ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر ایل راه در استان ایلام وجود دارد که با کمترین بارندگی دچار آسیب دیدگی می‌شوند.
وی یادآور شد: این ایل راه‌ها نیازمند نگهداری دائمی هستند و همچنین حذف یا بهسازی مسیر‌های خطرناک و سخت گذر، احداث ابنیه نظیر پل‌سازی از الزامات راه‌های عشایری استان است که در هر شهرستان یک ایل راه مهم و دارای اولویت برای هزینه این اعتبار در نظر گرفته شده است.
یاسمی اضافه کرد: تامین آب شرب عشایری از دیگر مصوبات سفر ریاست جمهوری بود که در این راستا ۳۰ میلیارد ریال برای خرید ۲ دستگاه تانکر آب رسان عشایری مصوب شده است.
وی عنوان کرد: در حالیکه تامین آب عشایر استان به ۲۰ دستگاه تانکر نیاز دارد و در حال حاضر این اداره کل دارای ۱۵ دستگاه تانکر آبرسان است که عمده این تانکر‌ها فرسوده، مستعمل و از رده خارج هستند و باید با تانکر‌های جدید تعویض شوند.
یاسمی ادامه داد: یکی دیگر از مصوبه‌های سفر ریاست جمهوری به استان ایلام، تصویب پرداخت ۳۰ میلیارد ریال برای خرید ۲۵۰ پنل خورشیدی است و تاکنون از جمعیت ۹ هزار خانواری عشایر استان سه هزار خانوار آن‌ها پنل خورشیدی دریافت کرده اند.
مدیرکل امور عشایری ایلام افزود:در یک برنامه پنج ساله ۶ هزار خانوار دیگر به پنل‌های خورشیدی مجهز می‌شوند که البته ۱۰ درصد از کل مبلغ پنل با عشایر و ۹۰ درصد باقیمانده نیز با دولت است.
وی با بیان اینکه مصوبه‌های سفر ریاست جمهوری باعث کاهش برخی از نیاز‌ها و مشکلات جامعه عشایری می‌شود گفت:مواردی، چون تامین نهاده‌های دامی، خرید دام مازاد و تامین آب عشایر همچنان از مشکلات اساسی عشایر است که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای شود.
یاسمی اضافه کرد: محل‌های تامین اعتبار این مصوبه‌ها مشخص و ابلاغ شده و این اعتبارات از محل تسهیلات صندوق کار آفرینی امید، منابع مالی ستاد اجرایی حضرت امام خمینی(ره) و بنیاد مستضعفان پرداخت خواهد شد و در حال پیگیری و رایزنی برای تخصیص مبالغ مصوب شده هستیم.
نظرات ارسال نظر