معرفی آثار برتر صنایع دستی ایلام برای دریافت نشان ملی

مدیرکل میراث‌فرهنگی ایلام گفت: رشته‌های گلیم ساده و نقش برجسته، حصیر، چرم‌دوزی، صنایع چوب و .. برای معرفی دریافت نشان ملی مرغوبیت کالا مورد بررسی قرار گرفتند.
به گزارش فریاد، عبدالمالک شنبه‌زاده اظهار کرد: در بازدیدی که توسط کارشناسان معاونت صنایع‌دستی از گارگاه‌های صنایع‌دستی سطح استان انجام شد رشته‌های گلیم ساده، گلیم نقش برجسته، حصیر، چرم‌دوزی، صنایع چوب، زیورآلات سنتی و .. برای معرفی دریافت نشان ملی مرغوبیت کالا مورد بررسی قرار گرفتند.
وی افزود: احترام به ارزش‌های محیطی، به کارگیری مواد اولیه، مسئولیت اجتماعی، اصالت، بیان هویت فرهنگی و ارزش‌های زیبایی شناختی سنتی، مرغوبیت صنایع‌دستی تولیدی، نوآوری در طراحی و قابلیت بازاریابی آیتم‌های حائز اهمیت در ارزیابی صنایع‌دستی استان هستند.
شنبه زاده یادآور شد: آثار برتر امتیازات ویژه‌ای همچون ارسال برای دریافت نشان بین‌المللی مهر اصالت بر اساس سهمیه‌بندی جهانی صنایع‌دستی، اعطای تسهیلات کم‌بهره، اعطای جایزه و نشان سیمین، اولویت اعزام برای شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی، نمایش آثار در نمایشگاه دائمی، معرفی و تأمین درصدی از هزینه‌های شرکت در دوره‌های آموزشی بین‌المللی صنایع‌دستی دریافت می‌کنند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام یادآور شد: هنرمندانی که برای آثار خود نشان ملی مرغوبیت کسب کنند از امتیازاتی از جمله تسهیلات، بیمه و اولویت حضور در نمایشگاه برخوردار می‌شوند.
وی تصریح کرد: باید تلاش شود که هنرمندان به سمت تولید کالا‌های آلاینده زیست‌محیطی حرکت نکنند و به منظور دریافت نشان‌ملی و بین‌المللی مرغوبیت خود را با چارچوب‌های تعیین شده مطابقت داده و زمینه‌های تشویق و ترغیب آن‌ها فراهم شود.
استان ایلام یک هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و گردشگری دارد که ۷۷۴ اثر آن تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که از این تعداد ۷۳۷ اثر تاریخی، ۲۴ اثر معنوی، ۶ اثر طبیعی و هفت اثر نیز مکان رویداد دفاع‌مقدس است.
نظرات ارسال نظر