تاثیر اهمیت عید مبعث بر مسئله اتحاد مسلمانان

با وجود هزینه‌های گزافی كه دشمنان برای اختلاف و ضربه زدن به اسلام پرداخت می‌كنند، برخی تاریخ و مناسبت‌های خاص در بین مسلمانان وجود دارد كه این توطئه‌ها را خنثی و تمام رشته‌های دشمنان را پنبه می‌كند.
رضا دهبالایی*
یكی از راهكارهای كهنه دشمنان، ایجاد اختلاف بین دو مذهب شیعه و اهل سنت است و برای حصول این نتیجه تلاش‌های زیادی از جمله حمله‌های انتحاری، كشت و كشتارهای پی در پی و... را برنامه‌ریزی كردند.
درگیری بین كشورهای مسلمان و موضع گیری‌های ضد یكدیگر نیز از سایر اقدامات دشمنان اسلام محسوب می‌شود كه در زیر نقاب‌های مختلف توانسته‌اند در جامعه مسلمانان نفوذ كنند.
با وجود هزینه‌های گزافی كه دشمنان برای اختلاف و ضربه زدن به اسلام پرداخت می‌كنند، برخی تاریخ و مناسبت‌های خاص در بین مسلمانان وجود دارد كه این توطئه‌ها را خنثی و تمام رشته‌های دشمنان را پنبه می‌كند، از نمونه‌ی این مناسبت‌ها می‌توان به عید مبعث اشاره كرد كه در آن تمام مسلمانان از مذاهب مختلف با یک هدف متحد دور یكدیگر جمع می‌شوند و شكر نعمت اسلام را به جای می‌آورند.
رسول اکرم(ص) در فرازی از بیانات گهربار خود به این مسئله اشاره نمودند و در مقایسه خود با دیگر پیامبران الهی، آزار و اذیت به خودشان را بسیار فراتر از مشقات سایر پیامبران الهی در مواجهه با مردم عصر خویش دانسته و فرمودند: «ما أوذي نبي مثل ما أوذيت، هیچ پیامبری به اندازه من آزار و اذیت ندید.» اما آنچه مهم است این‌ که ایشان در مقابل آن همه هجمه‌های دشمنان، تسلیم نشدند و ثابت و استوار باقی ماندند و رسالت خویش را تا مرز «الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا[مائده/3]، امروز دين شما را برايتان كامل و نعمت خود را بر شما تمام گردانيدم، و اسلام را براى شما [به عنوان‌] آيينى برگزيدم» پیش بردند.
امروزه نیز تنها بسنده کردن به برپایی مراسمات جشن مبعث و میلاد پیامبر(ص)، چندان راه به‌ جایی نخواهد برد. مسلمانان باید با پرهیز از اختلافات درون مذهبی و به‌دست آوردن اتحاد منسجم و همچنین تحمل رنج و مشقات فراوان در گسترش و نشر معارف اسلامی، آن را به تمام جهان صادر کنند و در این راه از همه چیز خود مایه بگذارند.
عید مبعث نه تنها سبب نزدیک شدن دل‌های مسلمانان می‌شود بلكه دست بدخواه دشمنان را از جامعه اسلامی كوتاه می‌كند. شیعیان این روز را ۲۷ رجب عام الفیل می‌دانند اما در میان اهل سنت برای این روز تاریخ مشخصی وجود ندارد. لازم به ذکر است برخی از آن‌ها معتقد هستند که این واقعه در شب ۲۱ ماه رمضان و یا شب ۱۷، شب ۱۸، شب ۲۰ و شب ۲۳ این ماه مبارک هست و این روز را جشن نمی‌گیرند.
به اعتقاد نگارنده، نکته‌ی ضروری و مهم این است که هر دو سنت، بعثت پیامبر(ص) را باور دارند و نباید متفاوت بودن زمان این واقعه دلیل بر اختلاف شود و حفظ کردن اتحاد بین شیعیان و اهل سنت در این برهه زمانی مهم‌تر است.
*روزنامه نگار و پژوهشگر
نظرات ارسال نظر