روحانی:

قدرت نیروهای مسلح ایران پشتیبان و حافظ همسایگان است

رییس جمهور گفت: نیروهای مسلح جمهوری‌ اسلامی ایران هیچ‌گاه قصد تجاوز به هیچ کشوری را نداشته و ندارند و ما با صراحت به همسایگان عزیزمان بسیار اعلام می‌کنیم که قدرت نیروهای مسلح ما پشتیبان و حافظ شما هم هست و علیه شما نیست.
به گزارش فریاد، ‌حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در آیین بهره برداری از طرحهای ملی وزارت دفاع و الحاق ناوشکن دنا به ناوگان نیروی دریایی گفت: برای ملت ایران، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و همه نیروهای مسلح روز بسیار خوبی است که صنایع دفاع کشور با دست متخصصین خود ظرف ۸ سال یک ناوشکن بسیار مهم را از آغاز تا پایان تکمیل و آماده بهره برداری می‌کند و امروز این ناوشکن آماده است که انواع ماموریت‌های خود را به خوبی انجام دهد.
رییس جمهور گفت: امروز وزارت دفاع کار بسیار بزرگ و عظیمی را به پایان رساند و دو ناو را در اختیار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی قرار داد.
روحانی افزود:‌ نیروی دریایی از آغاز انقلاب تا امروز همواره یک نیروی پرتوان و قدرتمند بود. مردم به یاد دارند که در جنگ تحمیلی ظرف ماه‌های اولیه نیروی دریایی به طور کلی نیروی دریایی عراق را منهدم کرد و بعد از دو سه ماه ما در آب های خلیج فارس شناور عراقی نمی‌دیدیم و نیروی دریایی عراق توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران منهدم شد.
وی با بیان اینکه نیروی دریایی و هوایی تنها دو نیرویی بودند که در سال پایانی جنگ مستقیما با ارتش آمریکا رو به رو شدند، گفت: در هشت سال، جنگ ما با متجاوزین جهانی بود و در زمین، جنگ ما با صدام بود. نیروی دریایی و هوایی در سال پایانی در خلیج فارس با نیروی دریایی و هوایی آمریکا رو به رو شدند.
 رییس جمهوری یادآورشد: ارتش در کنار نیروی دریایی سپاه از سال ۶۷ تا امروز، حدود ۳۳ سال است که از آب های سرزمینی ما به خوبی حفاظت می‌کند.
روحانی اظهار کرد: امروز محل فعالیت نیروی دریایی تنها خلیج فارس و دریای عمان نیست، همه اقیانوس‌ها محل فعالیت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مقررات بین المللی است. نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران از دریای عمان حرکت می‌کند، اقیانوس هند را پشت سر می‌گذارد، در اقیانوس اطلس حرکت می‌کند و قادر است مسیر بسیار طولانی هزاران کیلومتر دریا را بدون این که نیازمند باشد که در بندری برای آب و غذا و سوخت پهلو بگیرد با خودکفایی کامل و با لجستیک همراه آب‌های بین المللی را بپیماید و این قدرت بزرگ ارتش و نیروهای مسلح است که دنیا به خوبی آن را مشاهده می‌کند.
رییس جمهور افزود: در قدم اول برای نیروهای مسلح انگیزه، در قدم دوم آموزش و در قدم سوم تجهیزات کافی و در کنار آن دولت قدرتمندی هست که بتواند نیروهای مسلح را از لحاظ لجستیکی و تامین مسایل مالی پشتیبانی کند تا به خوبی بتواند از کشور در صحنه بین المللی حراست کند.
 هیچ فشار و جنگی نمی‌تواند دولت و ملت ایران را به زانو دربیاورد
روحانی با بیان اینکه امروز دولت در خدمت ملت و نیروهای مسلح است، گفت: امروز شاهد هستیم علیرغم سه سال و نیم جنگ تحمیلی اقتصادی که هر کشور دیگری را به زانو در می‌آورد، اما ملت ما سروقامت ایستاد و دولت با تمام توان مقاومت کرد و می‌کند و توانسته نیازهای ضروری مردم و نیروهای مسلح را تامین کند.
وی گفت: علیرغم دوران تحریم و کرونا که در تاریخ ایران بی نظیر بوده است، این دولت قدرتمند و توانمند در کنار مردم غیور با رهبری، رهبر معظم انقلاب آن رهبر فرهیخته و شجاع با همه این سختی و مشکلات دست از توسعه و تقویت نیروهای مسلح برنداشت.
رییس جمهوری افزود: امروز شاهد الحاق دو ناو به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی هستیم که در طول این ۸ سال دولت یازدهم و دوازدهم ساخته شده است و این نشان می‌دهد که هیچ فشار و جنگی نمی‌تواند ملت و دولت را به زانو در بیاورد و ما مسیر و راه خود را به خوبی ادامه می‌دهیم.
 بزودی بندر جاسک یک بندر مهم صادرات نفت ایران خواهد شد
روحانی با اشاره به توسعه بندر جاسک و چابهار در سواحل مکران گفت: این که این دولت توانسته گاز را به تمام این منطقه و به استان سیستان و بلوچستان و اقصی نقاط شرق کشور برساند، این که دولت توانسته آب را شیرین کند و به اعماق کویر ایران در شرق کشور برساند، و این که امروز شاهدیم آب را به دو استان رسانده است و طراحی کرده که آب را به چند استان دیگر برساند، این آبادانی که امروز ما در شرق و جنوب و دریای عمان، سواحل مکران شاهدیم و این که به زودی بندر جاسک یک بندر مهم صادراتی برای نفت ایران خواهد بود همه نشان دهنده تلاش‌های دولت یازدهم و دوازدهم است.
وی گفت: تا امروز اگر نفت ایران در جزیره خارک آماده صادرات می‌شده است از این به بعد هم در خارک و هم در جاسک  صادرات نفت امکان پذیر خواهد بود و این کار استراتژیک و بی‌نظیر دولت یازدهم و دوازدهم در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است.
رییس جمهوری با بیان اینکه در طول این ۸ سال قدرت پدافندهوایی ایران از هر زمان دیگر برتر و بالاتر شده است، گفت: آنچه مورد نیاز کشور برای واردات در زمینه پدافند هوایی بود با تلاش شبانه‌روزی دیپلماتیک انجام گرفت و اس ۳۰۰ وارد کشور شد. در حالی که این مسئله در گیر و دار پیچ و خم‌های اداری و سیاسی و دیپلماتیک بود.
روحانی خاطرنشان کرد: مدرن‌ترین سلاح‌های پدافند هوایی در طول مدت ساخته شد. توان موشکی بسیار قدرتمندتر از سابق شد.توانستیم در این مدت در زمینه نیروی دریایی ناوچه‌ها، زیردریایی‌ها، موشک‌هایی که مورد نیاز نیروی دریایی است،را تامین کنیم.
 وی اضافه کرد: برد موشک کروز دریایی را در این سال‌ها از ۳۰۰ کیلومتر به ۱۰۰۰ هزار کیلومتر رساندیم و در بخش نیروی هوایی ساخت جنگنده کوثر، ساخت موتور هواپیما را داشتیم و امروز یک توان قدرتمند در اختیار نیروهای مسلح است. در زمینه هوانیروز و زرهی هم ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مسلح خودکفا هستند و روی پای خود ایستاده‌اند و بدون نیاز به خارج از کشور دفاع می‌کنند.
رییس جمهوری با بیان اینکه قدرت و توان نیروهای مسلح صرفا برای بازدارندگی و دفاع پشیمان‌کننده است، ادامه داد: نیروهای مسلح جمهوری‌اسلامی ایران هیچ‌گاه قصد تجاوز به هیچ کشوری را نداشته و ندارند و ما به همسایگان عزیزمان بسیار با صراحت اعلام می‌کنیم که قدرت نیروهای مسلح ما پشتیبان و حافظ شما هم هست و علیه شما نیست.
 روحانی تصریح کرد: اگر ما نیروهای دریایی قدرتمندی در خلیج فارس و دریای عمان داریم حافظ خلیج فارس و دریای عمان و راه‌های اصلی در اقیانوس هند در دریای سرخ و مناطق دیگر هستیم.جمهوری اسلامی ایران قدرتی است که امنیت منطقه را برای خود و همسایگان خود تضمین می‌کند.
رییس جمهوری با بیان اینکه ارتش جمهوری اسلامی ایران مدافع استقلال و حاکمیت کشورهای منطقه است، افزود: جهانیان دیدند در عراق، سوریه، یمن یا هر جای دیگر، که تروریست‌ها خواستند حضور و حاکمیت پیدا کنند، این نیروهای مسلح ایران بودند که به درخواست آن کشور به کمک ارتش‌های آن کشورها شتافتند و دست تروریست‌ها را از منطقه قطع کردند.
وی ادامه داد: ما در دفاع از کشورمان نه نیازمند به سلاح‌های کشتار جمعی هستیم و نه در پی به‌دست آوردن سلاح‌های کشتار جمعی هستیم و نه آن را اخلاقی و مجاز می‌دانیم.این فتوای صریح فرمانده کل قوا و رهبر معظم انقلاب اسلامی است که ایشان سلاح کشتار جمعی را خلاف فتوای خودشان و خلاف اخلاق و معیارها و موازین اسلامی دانستند.
 ما قربانی سلاح‌های کشتار جمعی هستیم
رییس دولتهای یازدهم و دوازدهم تصریح کرد: ما قربانی سلاح کشتار جمعی در جنگ تحمیلی هشت ساله توسط افلقیان هستیم که توسط نیروهای غربی و شرقی تسلیح شده بودند.
روحانی بیان کرد: ما دنبال توانمندی هسته‌ای، هوایی، فضایی، موشکی برای صنعت داخلی و توانمندی و فناوری ‌های نوین خودمان هستیم. قدرت هسته‌ای ما ساخت سلاح هسته‌ای نیست. آمریکا و اروپا ایران را به خوبی بدانند و بفهمند.
وی خاطرنشان کرد: ما قادر به غنی سازی ۲۰ درصد هستیم و دیدید که دولت دوازدهم برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران غنی‌سازی ۶۳ درصد را انجام داد و اگر ما روزی نیاز به غنی‌سازی بالاتر داشته باشیم همان روز و همان ساعت غنی‌سازی بالاتر را انجام می‌دهیم اما در عین حال دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: غنی‌سازی ما برای نیازمندی‌های کشورمان در بخش‌های پزشکی و صنعت انرژی و در سایر بخش‌ها هست و فعالیت ما کاملا صلح‌آمیز است. ملت ما قدرت توانمندی و ایستادگی در برابر قدرت‌های جهان دارد و شما دیدید پهپاد بزرگترین قدرت نظامی جهان یعنی آمریکا را سرنگون کردیم و آن روز که لازم بود پایگاه او را موشکباران کردیم.
روحانی افزود: این قدرت و توانمندی نیروهای مسلح غیور ایران اسلامی است و این توانمندی ملت و دولت ایران است.
قصد جنگ و تنش نداریم اما در برابر قدرت‌های متجاوز هم سرفرود نمی‌آوریم
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: ما قصد جنگ و تنش نداریم اما در عین حال در برابر قدرت‌های متجاوز هم سر فرود نخواهیم آورد.
وی یادآورشد: امروز در مذاکرات این نکته به خوبی روشن شده است که اگر آمریکایی‌ها و بقیه کشورهای پنج به علاوه یک به تمام تعهدات خودشان بدون استثنا عمل کنند، بلافاصله بعد از راستی‌آزمایی جمهوری اسلامی ایران هم به تمامی تعهدات خود عمل خواهد کرد و این پیام صریح جمهوری اسلامی ایران به اروپا و آمریکا است.
 روحانی خطاب به اعضای برجام گفت: همانطور که بسیاری از تعهدات تان را قبول کردید و اعلام کردید که اجرا خواهید کرد، این چند مورد باقی مانده را هم بپذیرید تا منطقه ما و جهان شاهد صلح و آرامش بیشتر و تعامل سازنده بیشتر باشد.
نظرات ارسال نظر