سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:

آماده تصمیم‌گیری‌های سخت درباره برجام هستیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشستی با خبرنگاران با اشاره به مذاکرات وین اظهار کرد که آماده «تصمیم گیری‌های سخت» درباره بازگشت به برجام هستیم.
به گزارش فریاد، ند پرایس عصر دوشنبه به وقت محلی در این نشست افزود: ما آماده انجام تصمیم‌ گیری‌های سخت برای بازگرداندن برنامه هسته‌ای ایران به محدودیت‌های برجامی آن هستیم. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا توضیح بیشتری درباره این تصمیم گیری‌های سخت نداد. 
وی در تداوم سیاست هراس از پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران و اتهام پراکنی‌های بی‌پایه و اساس مدعی شد: زمانی که برجام کاملا اجرا می‌شد و ایران نیز کاملا به آن پایبند بود، زمان گریز هسته‌ای ایران برای تولید مقدار کافی مواد هسته‌ای جهت تولید یک بمب به شکل قابل توجهی طولانی‌تر بود. 
ند پرایس برغم تکذیب جامعه اطلاعاتی آمریکا که ایران فعالیتی در زمینه فعالیت‌های غیر صلح آمیز هسته‌ای ندارد، ادعا کرد که این زمان گریز هسته‌ای اکنون بسیار کمتر از یک سال است. ما می‌خواهیم این زمان گریز هسته‌ای طولانی شود و ایران به صورت دائمی و قابل تایید از دسترسی به سلاح هسته‌ای محروم شود. 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه در مورد وضعیت مذاکرات وین گفت: در هفته‌های اخیر پیشرفت‌های قابل توجهی بوده است اما می‌خواهم واضح اعلام کنم یک توافق نه قریب الوقوع است و نه قطعی است. 
وی در تداوم ادعاهای آمریکا مدعی شد ما همزمان درحال آماده‌سازی سناریوهای دیگر هستیم،  چه بازگشت متقابل به برجام تحقق یابد و چه این توافق بدست نیاید. 
پرایس همچنین مدعی شد جو بایدن رئیس جمهور آمریکا متعهد شده است که در دولت او ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت و پیروی از این تعهد در دنیای با برجام و بدون آن قاطع است.
این سخنان ند پرایس در حالی است که وی و کاخ سفید پیش از این بارها اعلام کرده بودند به توافق با ایران نزدیک شده‌ایم.
وی درباره مسایل باقیمانده در مذاکرات وین و اینکه آیا قابل حل هستند، گفته بود ما فکر می کنیم مسایل باقیمانده قابل حل هستند و همانطور که قبلا اعلام کردیم ما پیشرفت قابل توجهی بدست آورده ایم و به یک توافق احتمالی نزدیک هستیم. اما هنوز به این نقطه نرسیده ایم.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال گفت که ما در مورد تعداد یا هویت این مسایل توضیح نخواهیم داد زیرا در مرحله حساسی قرار داریم و می خواهیم همه اقدامات لازم را انجام دهیم تا ببینیم امکان بازگشت متقابل به پایبندی وجود دارد یا خیر.
توافق نهایی وین در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است. حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز  چهارشنبه گذشته و در حاشیه مراسم جشن دیپلماتیک نوروز ١٤٠١ که با حضور سفرا و روسای نمایندگی های خارجی مقیم تهران برگزار شد، اظهار کرد: چهار موضوع به عنوان خط قرمز خودمان در مذاکرات نزدیک به نهایی خودمان پیش رو داشتیم از چهار موضوع در سه هفته گذشته دو موضوع تقریبا حل شده است و به مرحله توافق رسیدیم اما دو موضوع از جمله تضمین اقتصادی همچنان باقی مانده است.
وزیر خارجه تصریح کرد: اگر طرف آمریکایی اراده لازم را برای حل و فصل دو موضوع باقی مانده داشته باشد آماده هستیم در نخستین فرصت با حضور وزرا در وین روز جمع بندی و تصمیم نهایی را داشته باشیم و به نقطه پایانی توافق برسیم.
وی با اشاره به ضرورت برداشتن گام‌های ملموس و اعتماد ساز از سوی ایالات متحده آمریکا خاطر نشان کرد: اگر امروز طرف آمریکایی دو مطالبه باقیمانده ما را محقق کند فردا آماده حضور در وین خواهیم بود.
نظرات ارسال نظر