امیرعبداللهیان:

سفر به عمان و قطر در راستای تقویت سیاست همسایگی است

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در جریان سفر به مسقط با مقامات عمانی در خصوص مذاکرات وین برای لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران رایزنی و گفت‌وگو کرده است.
به گزارش فریاد، حسین امیرعبداللهیان در بدو ورود به دوحه در گفت‌وگو با خبرنگاران در ارتباط با نتایج سفر  یک روزه خود به عمان و همچنین برنامه‌هایش در جریان سفر به قطر تصریح کرد: در جریان سفر به عمان در ارتباط با موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی گفتگوهای خوبی با  آقای نخست وزیر و همتای خود داشتیم، در این ملاقات‌ها در خصوص همکاری‌های دوجانبه و و گسترش همکاری‌های اقتصادی رایزنی‌های خوبی انجام شد از جمله در مورد از سرگیری حرکت لنج‌های دو کشور با توجه به مهار کرونا. در همین چارچوب طرف عمانی قول داد که این موضوع را پیگیری کند که ما در آینده نزدیک شاهد از سرگیری حرکت لنج‌های دو کشور برای تبادل کالا و اقلام باشیم.
این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با بیان اینکه در خصوص سرمایه‌گذاری مشترک در برخی از پروژه‌ها در داخل ایران در حوزه‌های مختلف از جمله سرمایه‌گذاری در بندر چابهار، با مقامات عمانی رایزنی و گفت‌وگو کردیم، افزود: همچنین یکی از مشکلات اتباع دو کشور برای انجام امور تجاری و فعالیت‌های مردمی موضوع پروازهاست و در این دیدارها در  مورد از سرگیری پروازهای ایران ایر و عمان ایر گفت‌وگو کردیم این موضوع در دیدار با آقای  نخست وزیر مطرح شد و توافق شد که اقدامات لازم در این زمینه از سر گرفته شود.
 وزیر خارجه همچنین با بیان اینکه در جریان این  سفر با مقامات عمانی پیرامون مسائل منطقه‌ای از جمله تحولات یمن، افغانستان و همچنین موضوع فلسطین رایزنی و گفت‌وگو کردیم، تصریح کرد : در سطح بین‌المللی نیز  با توجه به برگزاری مذاکرات وین برای لغو تحریم‌های آمریکا  علیه ایران، در این خصوص هم  گفت‌وگوهای مفصلی با نخست وزیر و همتای عمانی خود  داشتیم.
 وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد : در گذشته عمانی‌ها برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات در قالب برجام، هم در سطح چندجانبه و هم در ارتباط با برخی از طرف‌های غربی  ایفای نقش می‌کردند.  عمانی‌ها همچنان برای این که مذاکرات به یک  نتیجه خوب و پایداری برسد از نیات صادقانه برخوردار هستند و تلاش‌های دیپلماتیک خودشان را برای کمک به میز مذاکرات جهت رسیدن به یک توافق خوب ادامه می‌دهند.
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در مورد اهداف سفر خود به قطر نیز گفت: در سفر قطر با امیر این کشور و همچنین همتای خود در مورد مسائل دو جانبه، بین المللی و منطقه‌ای رایزنی و گفت‌وگو خواهیم کرد.
وی تاکید کرد: در مجموع سفر به دو کشور عمان و قطر در راستای تقویت سیاست همسایگی که مورد توجه دولت سیزدهم است، انجام شده است.
 امیرعبداللهیان تصریح کرد: فرصت‌هایی در قطر وجود دارد از جمله برگزاری بازی‌های جام جهانی فوتبال، گفت‌وگوهایی در گذشته انجام شده در  خصوص این که در این زمینه قطر می‌تواند از ظرفیت‌های ایران به ویژه در حوزه خدمات فنی و مهندسی و دیگر  امکاناتی که دارد و می‌تواند در این زمینه به قطر کمک کند، استفاده کند.
وی ادامه داد: در این سفر با مقامات قطر در مورد این همکاری‌ها و همچنین توسعه همکاری‌های دو جانبه به ویژه در حوزه تجاری و همچنین تحولات منطقه‌ای و بین المللی رایزنی و گفت‌وگو می‌کنیم. 
نظرات ارسال نظر