گروه‌های مرجع و کرونا

امروز ایران بعد از چین علیرغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا، تنها با تلاش و ایثار کادر پزشکی دومین کشور در درمان کرونا است، یعنی ایران بالاتر از ایتالیا، سنگاپور، کره جنوبی و ژاپن است.
دکتر نصرت‌اله حیدری*
بیماری کرونا هم اینک در بیش از ۸۰ کشور دنیا انتشار یافته است و هزاران نفر را آلوده به خود کرده است و ایران هم از جمله کشورهایی است که گرفتار این بحران شده است.
در شرایط بحران، آن هم در مساله‌ای چون «کرونا» رسالت نخبگان و گروه‌های مرجع بیش از دیگر اقشار است که اساتید دانشگاه‌ها، پزشکان، فرهنگیان از مهمترین این گروه‌ها هستند.
این گروه‌های مرجع باید در شرایط کنونی، به میدان آمده و به کشور در عبور از این بحران کمک نمایند.
رسالت گروه‌های مرجع در چند محور قابل تحلیل و بررسی است:

آگاهی‌بخشی به جامعه
نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مردم بیش از دیگر گروه‌ها به این قشر خاصه، قشر محترم پزشکان اعتماد دارند، لذا باید این ظرفیت بیش از گذشته در این حوزه فعال شود.
متاسفانه ما در این زمینه مشکلاتی داریم که باید با آگاهی‌بخشی و آموزش رفع گردد.
امروزه بخش مهمی از توان کشورها برای مقابله با کرونا در این حوزه متمرکز است، اگر نخبگان و گروه‌های مرجع ما به این پویش در مقابله با کرونا بپیوندند، زمینه غلبه بر کرونا زودتر فراهم شده و مانع ضرر بیشتر به منافع ملی خواهند شد.

تقویت وحدت و همبستگی ملّی
امروز کشور بیش از هر زمان دیگر به وحدت و همبستگی همه طبقات و اقشار برای عبور از این بحران نیاز دارد.
تجربه عبور موفق کشورها از بلایای مشابه نشان می‌دهد که رمز توفیق در انسجام داخلی میان مردم، مردم با حاکمیت و عناصر حاکمیت با یکدیگر است.
نخبگان اعم از نخبگان فکری و ابزاری در این مقطع رسالت سنگینی برعهده دارند و می‌توانند به تحقق این مهم کمک نمایند.

تقویت اعتماد عمومی به شبکه بهداشت و درمان کشور
امروز ایران بعد از چین علیرغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا، تنها با تلاش و ایثار کادر پزشکی دومین کشور در درمان کرونا است، یعنی ایران بالاتر از ایتالیا، سنگاپور، کره جنوبی و ژاپن است.
جامعه نخبگانی و گروه‌های مرجع باید در تقویت اعتماد عمومی به کادر درمانی کشور به عنوان سربازان خط مقدم نظام سلامت کمک نمایند.
انتشار نامه، فعالیت در فضای مجازی، دیدارهای چهره به چهره و احیاناً حضور در مجامع، بخشی از این راهبرد می‌تواتد باشد.
با تقویت این خط مقدم و تقویت امید مردم در این جبهه و حمایت از کادر درمانی، زمینه موفقبت در مدیریت کرونا ملموس‌تر خواهد شد.

بهره‌گیری از دیپلماسی نامه و مکاتبه با مراکز بین‌المللی و بهداشتی جهانی
بیماری کرونا مرز و ملیت نمی‌شناسد، لذا همه باید در مبارزه با این بیماری مرگبار کمک کنند اما متاسفانه کشور ما که امروز با این بیماری درگیر است تحت شدیدترین تحریم‌های ظالمانه آمریکا قرار دارد و امروزه به واسطه این نظام تحریم، ارسال دارو و کمک‌های بشردوستانه به ایران با محدودیت شدید روبرو است.
اساتید محترم دانشگاه، پزشکان، فرهنگیان، روحانیان، اصحاب رسانه با مکاتبه با سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند این سد را شکسته و زمینه ورود و انتقال اقلام دارویی، تجهیزات تشخیصی و دیگر امکانات مقابله با کرونا را به ایران فراهم آورند.
امیدواریم بیش از گذشته قدر یکدیگر را دانسته و در مقابله با این بیماری به یاری هموطنان عزیزمان بشتابیم.
ان‌شاءالله
*استادیار علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام
نظرات ارسال نظر