از تبلیغات چادری تا تبلیغات لاکچری

آیا تاکنون به این موضوع اندیشیده‌ایم که یک کاندیدای سالم و شایسته بدون تبلیغات و بدون در اختیار داشتن فضاهای وسیع برای تبلیغات و حتی با دایر کردن یک چادر هم می‌تواند قابلیت‌های علمی، اجرایی و نیز دیدگاه‌های انتخاباتی خود را به مردم انعکاس دهد؟
خداداد ابراهیمی*
کلیپ دردناک و تکان دهنده‌ی یک نامزد انتخاباتی که یک چادر و چند پوستر و یک گوشی همراه، ستاد انتخاباتی یکنفره‌ی او را نشان می‌دهد این روزها در فضای مجازی با واکنش‌های مختلفی مواجه شده است.
کاندیدای تحصیلکرده در انتهای فیلم بغضش می‌ترکد، به گریه می‌افتد و آنگاه فقر و نداری‌ و بی‌کسی‌اش را با "هل من ناصر ینصرنی" فریاد می‌کشد.
این کلیپ خواه اینکه واقعی و خواه فیک باشد از چند منظر قابل بررسی و واکاوی‌ است.
نخست اینکه "ضعف قانون" باعث شده که هر فردی با هر وضعیتی و بدون حتی داشتن حداقل رزومه اجرایی و سیاسی وارد عرصه پرمخاطره و پرهزینه‌ی انتخابات شود.
دوم اینکه این کلیپ نابرابری امکانات و قدرت مالی نامزدها در تبلیغات انتخاباتی را نشان می‌دهد، آنجا که ثروتمندان دارای خَدَم وحَشَم، با تبلیغات لاکچری و پول‌پاشی، همواره پیشتاز انتخابات بوده و هستند و به مدد امکانات مالی آرای مردم را جذب( خریداری) می‌کنند.
سوم اینکه آیا تاکنون به این موضوع اندیشیده‌ایم که یک کاندیدای سالم و شایسته بدون تبلیغات و بدون در اختیار داشتن فضاهای وسیع برای تبلیغات و حتی با دایر کردن یک چادر هم می‌تواند قابلیت‌های علمی، اجرایی و نیز دیدگاه‌های انتخاباتی خود را به مردم انعکاس دهد؟
از سوی دیگر در فضای مجازی شاهد انتشار کلیپ‌های تبلیغاتی برخی نامزدها هستیم که نوع و ماهیت آنها بسیار پرهزینه و اعیانی‌ است.
پهن کردن سفره‌ی غذا در میدان ورزشی، راه‌اندازی ستاد کباب‌خوران، ساخت کلیپ‌های پرهزینه و فریبنده، توزیع ارزاق عمومی بویژه برنج و روغن و کارت هدیه که رسم رایج است تا جایی که بنا بر گزارش‌های مردمی، یکی از نامزدهای منتسب به جریانی خاص در یک مراسم عروسی کارت هدیه ۲۰۰ هزار تومانی به عنوان شاباش به بستگان عروس و داماد هدیه داده است و... از جمله این نوع تبلیغات لاکچری و جذب آرای مردم از سوی برخی نامزدهای انتخاباتی است.
به نظر می‌رسد این پول‌ها از جیب مردم دزدیده شده و برای تحصیل مال و رانت بیشتر در آینده هزینه می‌شود.
پرسش آحاد مردم این است که به راستی چرا نهادهای نظارتی در برابر این نوع از قانون‌شکنی و تخلفات آشکار، سکوت کرده‌اند؟
هشدار پایانی!
به یاد داشته باشیم که انتخابات میدان رقابت سرنوشت‌سازی است که آینده کشور را تعیین می‌کند و همه ما مسئولیت داریم که افراد پاکدست، متعهد، جسور، قانون‌مند، توانا، بابرنامه، تجربه آموخته و وفادار به مردم را بر کرسی بهارستان بنشانیم.
*روزنامه نگار
نظرات ارسال نظر