انتخابات و پول‌های کثیف

چرا در ادبیات سیاسی"پول‌های کثیف" با نام انتخابات عجین شده است⁉
خداداد ابراهیمی*
این روزها شائبه‌ی وجود واسطه‌ها و کارچاق‌کن‌هایی که معامله تایید صلاحیت نامزدهای معلوم‌الحال را جوش می‌زنند، نگرانی مردم را رقم زده است.
وقتی از دستگیری ۱۲ کلاهبردار مدعی نفوذ در شورای نگهبان، حرف و حدیث‌هایی شنیده می‌شود، این نگرانی به وجود می‌آید که انتخابات چهره‌‌ای کریه و مخوف هم دارد؟!
شائبه‌ی بازار مزایده رأی هم وجود دارد؟!
هرچند با رصد دقیق شورای نگهبان، این افراد دستگیر شده‌اند اما نباید به سادگی از کنار این پدیده‌ی شوم عبور کرد، واقعیتی که همچون غده‌ای سرطانی زیر پوست انتخابات پنهان مانده است و بیم آن می‌رود که مصالح ملی و مطالبات مردمی این بار در مجلس یازدهم نیز قربانی مطامع نمایندگان رانت‌خوار و دار و دسته‌‌ی آنها شود.
از سوی دیگر برخی ورشکستگان سیاسی و رانت‌خواران حرفه‌ای که از دیرباز با نگاه کاسب‌کارانه به انتخابات، برای تصرف مجلس دندان طمع تیز کرده‌اند این بار نیز با برنامه‌ریزی خاص در بازارکثیف منفعت‌طلبی خود، با پول‌پاشی میلیاردی، ممکن است نمایندگان پارلمان یازدهم را در مُشت خود بگیرند، متاسفانه به همین سبب پول‌های کثیف در ادبیات سیاسی کشور ما با نام انتخابات عجین شده است.
این درحالی‌ است که مطابق مواد ۵۷ و ۶۶ قانون انتخابات، هرگونه خرید و فروش مستقیم و غیرمستقیم رأی از قبیل توزیع اقلام و لوازمی که برای دریافت کننده جنبه انتفاعی داشته باشد جرم محسوب و مرتکب به مجازات درجه شش قانون مجازات اسلامی به استثنای حبس محکوم می‌شود.
لذا ضرورت دارد علاوه بر هوشیاری دستگاه‌های نظارتی و قضایی، مردم نیز در این بزنگاه سرنوشت‌ساز، کاسبان انتخاباتی را بایکوت کنند و با رأی پاک خود مجلس آینده را در مفهوم واقعی "خانه‌ی ملت" تحقق بخشند‌.
*روزنامه نگار
نظرات ارسال نظر