گله‌مندی از خبرنگارنماها و جای خالی تدبیر ارشاد

در روزهای اخیر به مناسبت روز خبرنگار بازار نشست‌های خبری داغ است و متاسفانه در این بین جای خبرنگارنماها با خبرنگاران عوض شده است.
فرشته سنجیده*
حضور برخی از افراد گرداننده کانال‌های خبری در فضای مجازی با نام جعلی سایت خبری و خبرنگار موجب ایجاد شبهه در ذهن برخی از روابط عمومی‌ها شده به نحوی که تجلیل از گردانندگان کانال‌های خبری در فضای مجازی جای تجلیل از فعالان رسانه‌های دارای مجوز فضای مجازی رسانه را گرفته است.
رسانه ارگانی است که اخبار تولیدی آن به دلیل دارا بودن مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین برخورداری از نیروهای متخصص آشنا به مباحث روزنامه‌نگاری قابل صحت‌سنجی است و پشتوانه حقوقی به دلیل انتصاب مدیرمسئول جهت دفاع از عملکرد خود را دارد. اما آیا این امکان برای کانال‌های خبری که هر از چند گاهی با حمایت برخی چهره‌های سیاسی و سلبریتی ایجاد می‌شود وجود دارد؟ به قطع یقین هرگز.
هزینه مدیران برای نشست‌های خبری نیز برایشان قابل قبول و توجیه‌ناپذیر است چرا که خروجی نشست‌های خبری تنها به تعداد انگشتان یک دست محدود می‌شود و علت آن عدم آشنایی این افراد با فرایند تولید محصولات خبری است.
شیوه این کانال‌های خبری در صورت دعوت نشدن از آنان ایجاد هیاهو و تخریب عملکرد مدیران آن مجموعه در نزد افکار عمومی است و این به نوعی باج‌خواهی مجازی از مسئولان تبدیل شده است، سنت نامبارکی که در صورت ادامه می‌تواند مورد سوءاستفاده افراد مغرض و معاند با نظام قرار گیرد.
در این بین ضروری است تا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با رتبه‌بندی رسانه‌ها و ساماندهی کانال‌های خبری مرتبط با رسانه‌های دارای مجوز این وضع آشفته را مدیریت و با کسانی که بدون داشتن مجوزهای لازم اقدام به کار رسانه‌ای در حوزه خبر و نشر اطلاعات می‌کنند برخورد جدی انجام دهد تا دیگر شاهد این بلبشوها نباشیم.

*مدیرمسئول پایگاه خبری طلیعه زاگرس
نظرات ارسال نظر