رونمایی از سند ارتقای وضعیت زنان استان ایلام

سند ارتقای وضعیت زنان استان ایلام با حضور معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده رونمایی شد.
به گزارش فریاد، استاندار ایلام در نشست شورای توسعه و برنامه ریزی و رونمایی از سند ارتقای وضعیت زنان استان ایلام که با حضور دکتر معصومه ابتکار برگزار شد، اظهار کرد: شناسایی و ارزیابی وضع موجود زنان و ارائه راهکار کارشناسی برای رفع کاستی ها و تقویت ظرفیت زنان در این سند تدوین شده است.
قاسم سلیمانی‌دشتکی با بیان اینکه یکی از بزرگترین مشکلات ایلام خودکشی است، گفت: وضعیت خودکشی در استان ایلام نقطه سیاه و تاریکی است و از دهه ۷۰ به بعد در حال افزایش است که باید به آن توجه ویژه ای شود و در دولت تدبیر و امید با تلاش و ارائه راهکارهای مختلف این استان که در رتبه اول یا دوم کشوری قرار داشت هم اکنون به ۱۳ درصد کاهش یافته است.
سلیمانی‌دشتکی گفت: نسبت اقدام به خودکشی در زنان بیشتر از مردان است اما موفقیت در خودکشی در مردان نسبت به زنان بیشتر است.
وی ادامه داد: یکی دیگر از آسیب های اجتماعی در حوزه زنان و خانواده موضوع طلاق است که ایلام دراین زمینه جزء استان‌های آخر است اما این روند در حال افزایش است و باید با آگاه سازی جامعه، شاهد کاهش آمار طلاق در استان باشیم.
استاندار ایلام با بیان اینکه این آسیب می‌تواند ناشی از هشت سال دفاع مقدس و تبعات آن باشد، تصریح کرد: استان ایلام دارای سه هزار شهید است که از این تعداد ۳۳۰ نفر را زنان تشکیل می دهند و ۷۰۰ نفر از این زنان نیز جانباز هستند.
استاندار ایلام به ظرفیت‌های موجود استان اشاره کرد و گفت:  ایلام دارای مزیت هایی از جمله یارانه ۵۰ درصدی، تامین بیمه ۱۰۰ درصدی، یارانه مناطق محروم و تسهیلات بهزیستی و کمیته امداد است.
سلیمانی گفت: طرح های بسیاری در استان یا در حال اجرا است یا برای اجرا در انتظار سفر رییس جمهور به ایلام هستند که با اشتغال بسیاری نیز همراه است و می‌تواند نقش مهمی در کاهش بیکاری داشته باشد.
وی با بیان اینکه  نرخ بیکاری در استان ایلام قبل از دولت تدبیر و امید ۱۷ درصد بود و در رتبه ۲۸ کشور قرار داشتیم اما اکنون به ۸.۱ درصد کاهش یافته است، تصریح کرد: امسال این آمار در طول ۹ به ترتیب در سه ماه اول ۹.۱ درصد، در سه ماهه دوم به ۸.۷ درصد و در سه ماهه سوم به ۸.۱ درصد کاهش یافته است.
استاندار ایلام تاکید کرد: نرخ بیکاری در بانوان بیشتر از آقایان است و امیدواریم که با تدوین این سند گام های بهتری برای اشتغال بانوان همزمان با سفر معاون وزیر به ایلام برداشته شود.
محمد نوذری، معاون سیاسی، امنیتی استاندار ایلام نیز در این نشست اظهار کرد: برای تدوین سند ارتقاء وضعیت زنان در استان از به‌روزترین راهکارها بر اساس الزامات بومی و در چارچوب ارزش های نظام استفاده شده است.
وی گفت: این سند با همفکری اساتید، دانشگاهیان، نخبگان و کارشناسان و مدیران دستگاه های اجرایی بر اساس برش و رویکرد بومی با هدف  ارتقای شاخص های اشتغال، آموزش، مشارکت اجتماعی و سیاسی زنان تدوین شده است.
نوذری با بیان اینکه به دستور استاندار ایلام به آسیب های اجتماعی نگاه ویژه ای می شود، گفت: از جمله آسیب‌های ایلام موضوع خودکشی است که پیش از این در رتبه‌های نخست کشور قرار داشتیم که هم اکنون ۱۳ درصد کاهش یافته و در دیگر آسیب‌های اجتماعی جزء استان های آخر هستیم که جای امیدواری دارد.
در پایان این نشست ۱۲ عنوان اولویت پژوهشی از طرف کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان ایلام با اعتبار پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال به تصویب رسید.
ابتکار بعد از این نشست مرکز نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی واحد استان ایلام را افتتاح کرد.
وی از کارگاه چیت‌بافی در روستای هفت چشمه و بازارچه خوداشتغالی بانوان در هانیوان بازدید کرد.
نظرات ارسال نظر