حرکت خودجوش مردم در پاکسازی جنگل‌های سیروان از لورانتوس

فرماندار سیروان گفت: اهالی طبیعت‌دوست بخش کارزان این شهرستان در اقدامی خودجوش ارتفاعات منطقه جنگلی بانکول را از آفت نمیه‌انگلی لورانتوس(مخور) پاکسازی کردند.
به گزارش فریاد، به نقل از ایرنا، جواد رحیمی‌مقدم اظهار داشت: در این برنامه که روز گذشته (جمعه نهم خردادماه) اجرا شد ۱۵۰ نفر از نیروهای مردمی و دولتی با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد حضور داشتند و حدود هزار هکتار از جنگل‌های منطقه پاکسازی شد.
وی یادآور شد: این حرکت خودجوش مردمی با همکاری و پشتیبانی فرمانداری سیروان، محیط زیست و منابع طبیعی به شکل مناسبی انجام شد.
فرماندار سیروان گفت: در بحث پشتیبانی ماشین شاسی‌بلند کمک‌دار و تعدادی اره و آب معدنی در اختیار نیروهای مشارکت‌کننده قرار گرفت همچنین راهنمایی‌های فنی و تخصصی نیز به آن‌ها ارائه شد.
رحیمی‌مقدم افزود: گیاه نیمه‌انگلی لورانتوس درختان بلوط این شهرستان را تهدید می‌کند که می طلبد طبیعت‌دوستان برای جلوگیری از خشک شدن این نعمت بزرگ خدادادی و ماندگاری آن برای نسل‌های آینده از آن‌ها محافظت کنند.
وی با تاکید بر اینکه بدون کمک و همراهی مردم امکان مبارزه و ریشه‌کنی این بیماری وجود ندارد، اظهار داشت: هر ساله تعدادی از طبیعت‌دوستان منطقه طی حرکتی خودجوش برای مبارزه با این آفت می‌شتابند که باعث حفاظت از جنگل‌های منطقه می‌شود.
وی تاکید کرد: حرکت خودجوش مردم کارزان در مبارزه با گیاه نیمه‌انگلی لورانتوس در ارتفاعات بانکول در تاریخ این دیار برای نسل‌های آینده به یادگار خواهند ماند.
فرماندار سیروان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام، کارکنان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و محیط زیست شهرستان سیروان و جمعی از همیاران طبیعت نیز در این برنامه مردمی حضور داشتند.
لورانتوس مهمترین آفتی است که به شدت جنگل‌های استان ایلام را تهدید می‌کند و بر روی درختان جنگلی به ویژه درخت بلوط رشد کرده و با تشکیل غده بر روی آن سبب ضعیف شدن و در نهایت خشکیدن کامل آن می‌شود و تنها راه مبارزه با آن قطع مکانیکی این آفت است.
شهرستان سیروان به مرکزیت لومار دارای یک شهر، ۲ بخش، چهار دهستان و ۵۸ روستا و در فاصله ۶۵ کیلومتری شهر ایلام قرار دارد.
این شهرستان در مجموع ۶۸ هزار هکتار گستره دارد که از این مقدار بیش از ۶۰ هزار هکتار عرصه‌های جنگلی و مرتعی است.
بر اساس سرشماری سال ۹۵، شهرستان سیروان با ۱۴ هزار و ۴۴۰ نفر معادل ۲.۵ درصد جمعیت استان ایلام، کمترین جمعیت را در بین شهرستان‌های استان دارد.
نظرات ارسال نظر