معاون رییس جمهوری:

افزایش ۶۵ درصدی انتصاب زنان در پست‌های مدیریتی تدبیری امیدبخش است

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: براساس ابلاغ و دستور مصوب رئیس جمهوری در سال ۹۵، سی درصد از انتصاب‌ها در پست‌های مدیریتی در تمامی استان‌ها و دستگاه‌های دولتی باید به زنان تعلق بگیرد که طی این مدت شاهد افزایش ۶۵ درصدی انتصاب زنان در پست‌های م
به گزارش فریاد، به نقل از ایرنا، معصومه ابتکار در دیدار با رفعت مسعود سفیر پاکستان؛ ضمن تاکید بر گسترش همکاری‌ها و تبادل تجارب زنان ایران و پاکستان و با اشاره به اهمیت زبان و دین بر این همکاری گفت: در آبان ۱۳۹۷ تفاهم نامه‌ای را برای ارائه به وزارت حقوق بشر پاکستان که حوزه زنان را هم اداره می‌کند، پیشنهاد و ارسال کرده‌ایم و برای آغاز همکاری در زمینه‌های ذیل تفاهم نامه در انتظار پاسخ هستیم.
وی با بیان اقداماتی که طی سال‌های اخیر در حوزه قوانین زنان و اصلاح آن، حمایت از زنان سرپرست خانوار، اشتغال و کارآفرینی زنان بخصوص زنان بی سرپرست و منع ازدواج دختران زیر ۱۳ سال صورت گرفته، به برگزاری دوره‌های تسهیلگری برای سازمان‌های مردم نهاد حوزه زنان که به تقویت و رشد آنها می‌انجامد اشاره کرد.
این مقام مسئول همچنین تشکیل مرکز گفت و گوی ملی خانواده و بین نسلی توسط معاونت امور زنان و خانواده را حائز اهمیت فراوان بر شمرد و گفت: با این کار در تلاش هستیم شکاف بین نسلی را کاهش دهیم.
معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه کشور، بر عدالت جنسیتی، برابری فرصت‌ها در تمامی حوزه‌ها از جمله سلامت، آموزش، مشارکت سیاسی و اقتصادی زنان تاکید شده، ضمن اینکه در ایران سهمیه بندی جنسیتی (کوتا) در مجلس یا انتخابات نداریم اما بر اساس ابلاغ و دستور مصوب رئیس جمهور در سال ۹۵، سی درصد از انتصاب‌ها در پست‌های مدیریتی در تمامی استان‌ها و دستگاه‌های دولتی باید به زنان تعلق بگیرد که طی این مدت شاهد افزایش ۶۵ درصدی انتصاب زنان در پست‌های مدیریتی استان‌های کشور و رشد ۱۷ درصدی انتصابات در دستگاه‌های دولتی بوده‌ایم.
ابتکار افزود: ما دختران تحصیل‌کرده زیادی داریم که از طریق برنامه‌هایی مانند استار تاپ ها، دوره‌های کارآفرینی و آموزش جذب بازار کار می‌شوند، ضمن اینکه در ایران مهاجرین بسیاری وجود دارند که شامل آموزش و امکانات حمایتی شده و تعدادی از سازمان‌های مردم نهاد ایران هم در حوزه مهاجرین و حمایت از آنها فعال هستند.
در این دیدار، رفعت مسعود سفیر پاکستان هم بر همکاری دو کشور در بخش‌های مختلف تاکید کرده و گفت: طی سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و ملاقات ایشان با وزیر بهداشت ایران درخواست همکاری در این حوزه مطرح شده، زیرا ایران در زمینه ایمونولوژی، بهداشت و سلامت پیشرفته‌تر از ما است.
وی افزود: ایران و پاکستان در زمینه‌های علوم، تکنولوژی و محیط زیست می‌توانند همکاری گسترده‌ای داشته باشند و لازم نیست در شرایط تحریم‌ها زمینه همکاری‌های را به حوزه‌های نفتی و گازی محدود کنیم.
مسعود با اشاره به وجود کمیسیون ملی مقام زن در پاکستان که بر روی مسائل زنان و دختران تمرکز دارد، گفت: ما در عرصه تصمیم‌گیری، در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی سهمیه بندی جنسیتی داریم به خصوص کرسی‌هایی در مجلس و شورای شهر و روستا برای حضور زنان در تصمیم‌گیری دیده شده است.
سفیر پاکستان در این دیدار پیشنهاد نشست‌های مشترک در حوزه زنان و کارآفرینی و تبادل تجارب را مطرح کرد و گفت: استفاده از تجارب کشوری مانند ایران در حوزه آموزش دختران و اقداماتی که بخصوص پس از انقلاب اسلامی انجام شده بسیار خوب و اثرگذار خواهد بود.
نظرات ارسال نظر