دکتر احسان میرزاحسینی:

اربعین، ایمان تا عرفان

در عرصه بین‌المللی و ملی هم مردم ما و هم ملت شیعه باید این وحدت را حفظ کنند و اربعین یک نقطه‌ای برای شروع و ادامه دادن این وحدت است و بزرگ‌ترین اجتماع مسلمانان جهان همین اربعین است
متن مصاحبه فریاد با دکتر احسان میرزاحسینی مدیرگروه سابق معارف اسلامی و رییس آموزشکده سما با فریاد را در زیر می‌خوانید.

- آیا می‌توان برای حرکت پیاده‌روی اربعین، ابعاد سیاسی و اجتماعی هم در نظر گرفت؟
قطعاً از ابعاد مختلف می‌شود حرکت پیاده‌روی اربعین را حائز اهمیت دانست اما از بعد سیاسی بحث وحدت و انسجام رویه است، به عقیده بنده در عرصه بین‌المللی و ملی هم مردم ما و هم ملت شیعه باید این وحدت را حفظ کنند و اربعین یک نقطه‌ای برای شروع و ادامه دادن این وحدت است و بزرگ‌ترین اجتماع مسلمانان جهان همین اربعین است که مردم با تفکرات و فرهنگ‌های مختلف کنار هم جمع می‌شوند. از نظر اجتماعی شناخت بیشتر سیره اهل بیت(ع) و فلسفه قیام امام حسین(ع) و آشنایی با اهداف حضرت اباعبدالله(ع) از این قیام می‌تواند مد نظر مردم در این ایام و به خصوص در این پیاده‌روی باشد و شناخت بیشتری ایجاد کند البته فقط ظاهر عزاداری را در نظر نگیریم و در کنار عزاداری کسب معرفت مطالعه هم داشته باشیم و یک بستر مناسبی است که از نظر اجتماعی و تربیتی روی آن کار شود.

- رهبر معظم انقلاب در یکی از سخنرانی‌های خود به این موضوع اشاره کردند که "شروع جاذبه مغناطیسی حسینی از اربعین است". چرا باید اربعین را به عنوان شروع این جاذبه دانست؟
برای جواب دادن به این سوال باید تاریخچه این مسئله را در نظر بگیریم که شروع حرکت اربعین را روز چهلم شهادت اباعبدالله(ع) دانست که جابر بن عبدالله انصاری این حرکت را شروع کرد و جا ماندگان از قیام حضرت این حرکت را انجام دادند و در کربلا به هم رسیدند و این مسئله نشان داد که از نظر قلبی بین رهروان امام حسین(ع) یک ارتباطی وجود دارد و این ارتباط هم به ظاهر و مادیات بر نمی‌گردد و هرچه هست در روح و مغز افراد هست بنابراین این جاذبه از همان موقع شروع شده و الآن هم تنها نقطه‌ای است که در طول دوران‌های متمادی وجود داشته هرچند در یک مقاطعی از آن جلوگیری شد ولی جاذبه و عشق به امام حسین(ع) و این جایگاهی که در قلوب دارد در تمام ادیان وجود دارد و این عشق و علاقه تنها نقطه‌ای است که می‌تواند قلوب را به هم نزدیک کند. یکی از ابعاد قیام امام حسین(ع)، قیام برای آزادی بود و آزادگی در تمام ادیان مختلف مورد پذیرش است.

- چه رابطه‌ای بین اربعین و عرفان وجود دارد؟
حرکت و قیام امام حسین(ع) یک کار عرفانی بود و از عقل متعارف قیامش بالاتر بود در عرفان هم مسائلی زیادی وجود دارد از جمله اینکه در خود فرهنگ اسلامی برای پاکی روح و رسیدن به درجات عرفانی توصیه شده که چهل روز با نیت خالص عبادت کنیم. ارتباط اربعین با عرفان این است که اگر شما کسی را اطاعت کنید در واقع آن شخص را مورد پرستش قرار داده‌اید و اگر به خاطر کارهای شخص باشد خود شخص را پرستیده‌اید ولی اگر به خاطر کسب رضای الهی و کارهایی باشد که شخص انجام داده قطعاً این پیروی و اطاعات، پرستش خدا نیز هست. ما در این ایام اهداف و کارهای امام حسین(ع) را پیروی می‌کنیم در واقع به نحوی در این چهل روز خودمان را پاک کرده‌ایم و چون تنها فردی که در طول تاریخ به شکل کاملاً شگفت انگیزی از همه وابستگی‌ها گذشت و به عرفان رسید امام حسین(ع) بود البته باید عزاداری ما به شیوه صحیح باشد و به شناخت کامل از امام و قیامش برسیم و به معرفت واقعی برسیم قطعاً می‌توان در اربعین به درجاتی رسید.

- فلسفه بزرگداشت اربعین چه نقشی می‌تواند در تداوم و حفظ نظام داشته باشد؟
شعار ما در نظام جمهوری اسلامی این است که یک انقلاب حسینی است و یک جایگاه اسلامی دارد و شاید نقطه اوج انقلاب ما به تعبیر امام خمینی(ره) وحدت رویه بود، وحدت و انسجامی که بین مردم وجود داشت. ارتباط راهپیمایی اربعین با حفظ و تداوم انقلاب ما در حفظ وحدت رویه بین مسلمانان و شیعیان جهان است و این یک مسئله کوچکی نیست. با توجه به مسائلی که امروزه  توسط غیرمسلمان‌ها و دشمنان اسلام ایجاد می‌شود اربعین می‌تواند یک حرکت عظیم برای پیوند دوباره اسلام باشد و اهداف مسلمانان را به هم نزدیک کند و باید بیشتر بر روی اربعین سرمایه‌گذاری کرد چون در تحقق اهداف انقلاب میتواند تاثیرگذار باشد.

- چه توصیه‌ای برای جوانانی دارید که می‌خواهند در راه امام حسین(ع) قدم بردارند؟
یک توصیه برای جوانان دارم که سعی نکنیم در مورد هدف امام حسین(ع) و سیره اهل بیت(ع) آنگونه که دوست داریم فکر کنیم یعنی به شکل آرمانی به آنها نگاه نکنیم بلکه دید ما یک دید واقع‌گرایانه و از روی منطق و عقل باشد. همیشه این سوال را مدنظر داشته باشیم که اگر الآن امام حسین(ع) زنده بود آیا امام من را از نظر زندگی، فردی و اجتماعی تایید می‌کرد یا نه؟ یا فقط شعارگونه و احساسی دنبال عزاداری می‌روم. ما در مقام عمل باید طوری رفتار کنیم که مورد تایید و پسند اهل بیت(ع) باشد و هدف آنها هم همین بود که واسطه‌ای باشند برای اینکه ما به قرب الهی نزدیک شویم.

مصاحبه و انتشار: فردین حسینی
نظرات ارسال نظر