معاون فرهنگ و ارشاد ایلام:

کنگره عقیق و ارغوان فرصتی برای تجلی فصل مشترک اقوام ایرانی است

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام گفت: کنگره ملی شعر عقیق و ارغوان با عنوان اربعین در آیینه شعر اقوام ایرانی، فرصتی برای تجلی فصل مشترک فرهنگ اقوام ایرانی است.
به گزارش فریاد، یونس قیطانی در گفت و گو با ایرنا  با اشاره به افزایش دو برابری آثار ارسالی، افزود: امسال در دور دوم برگزاری ️بیش از ۲۰۰ اثر شعر با گویش های مختلف به دبیرخانه کنگره ارسال شده است.
وی اظهار داشت: آثار پس از تفکیک بر اساس زبان ها و گویش های مختلف، داوری و مراسم اختتامیه این کنگره در روزهای پایانی دی ماه بصورت مجازی برگزار می شود و از برگزیدگان با اهدای تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی تجلیل به عمل می آید.
قیطانی با ذکر اینکه شعر عاشورایی محور اصلی شعر آیینی در تمام گویش ها و زبان ها در پهنه ایران زمین است، یادآور شد: بدون شک ابزار توانمند و فاخر شعر نقش اصلی را در حفظ، صیانت و انتقال میراث جاودانه و معنوی حماسه حسینی ایفا کرده است.
معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام گفت: این کنگره با همکاری بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  به میزبانی این استان برگزار می‌شود.
به گفته وی، این کنگره از سری برنامه‌های هجدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با هدف معرفی ابعاد گوناگون حماسه اربعین حسینی، تبلیغ و تعمیق سیره امام حسین(ع)، ترویج فعالیت‌های فرهنگی و ادبی با محوریت پیاده‌روی اربعین حسینی و قدردانی از سرایندگان آثار ادبی در حوزه فرهنگ عاشورایی است.
وی محورهای کنگره امسال را شامل اربعین حسینی و حماسه عاشورا و با زبان‌ها و گویش‌های مختلف بلوچی، ترکی، خراسانی، خوزی، سمنانی، عربی، فارسی(به استثنای فارسی معیار)، کُردی، گیلکی، لری، لکی، مازنی و مرکزی عنوان کرد.
نظرات ارسال نظر