کلاف سردرگم مسکن مهر ایلام در آستانه باز شدن

کلاف سردرگم پروژه مسکن مهر ایلام که بیش از یک دهه از آغاز آن می‌گذرد، به نظر می‌رسد تا انتهای سال جاری باز شده و پرونده این واحدها با تکمیل شدن تمامی آنها بسته شود.
یکی از اصلی‌ترین نیازهای جوامع بشری تامین مسکن است، این نیاز در کشورهایی که با جمعیت جوان و در آستانه تشکیل خانواده قرار دارند بیش از سایر نقاط احساس می‌شود که در جمهوری اسلامی ایران این مساله بویژه در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ با ورود تعداد زیادی از جوانان متولد دهه‌های ۵۰ و ۶۰ هجری شمسی به دغدغه‌ای جدی برای مردم و مسوولان تبدیل شد.
دولت نهم در ابتدای تشکیل، طرح مسکن مهر را به منظور برخورداری اقشار کم‌درآمد از مسکن، حذف قیمت زمین از هزینه مسکن و واگذاری واحدهای مسکونی در اقساط بلندمدت ارائه کرد و قرار شد سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی و زمین در سطح کشور واگذار شود و طبق گزارشات ارائه شده حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بودجه کشور در دهه ۸۰ به پروژه‌ای به نام مسکن مهر اختصاص داده شد.
بنابر اعلام مسوولان وقت احداث چهار میلیون و ۴۰۰ هزار واحد در مناطق شهری و روستایی در دستور ساخت قرار گرفت که تا پایان دولت دهم یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد در نقاط شهری و روستایی آماده شد و مابقی باید در دولت یازدهم به سرانجام می‌رسید.
با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید انتقاداتی در خصوص نحوه اجرا و همچنین منابع مالی در نظر گرفته شده به این طرح وارد آمد ولی دولت خود را متعهد دانست که این پروژه را تا اتمام تمامی واحدها پیگیری کند.
بنا بر اعلام مسوولان وزارت راه و شهرسازی سالیانه نزدیک به ۲۰۰ هزار واحد مسکن در دولت تدبیر و امید تکمیل شده است که در مجموع ۶۴ درصد واحدها را شامل می‌شود.
به گفته وزیر راه و شهرسازی یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم پس از تکمیل به متقاضیان واگذار شده است.
ایلام نیز از جمله استان‌هایی بود که پروژه مسکن مهر در آن آغاز شد و با وجود سپری شدن بیش از یک دهه از آغاز ساخت واحدهای مسکن مهر هنوز تعدادی از آنها به متقاضیان تحویل نشده است.
در مجموع ۱۹ هزار و ۱۰۱ واحد مسکن مهر در قالب تعاونی، سه جانبه و خودمالک و بافت‌های فرسوده در این استان وجود دارد که از این تعداد و در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت ۲۷۸ واحد در قالب تعاونی، چهار هزار و ۴۸۴ واحد مربوط به خودمالکین و سهم بافت های فرسوده نیز ۲ هزار و ۶۲۴ واحد بوده است.
در خصوص شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت استان نیز هفت هزار و ۸۹ واحد در قالب تعاونی، یک هزار و ۱۵۲ واحد سه جانبه و سه هزار و ۴۷۴ واحد هم مربوط به حوزه خودمالکین است که در مجموع ۱۱ هزار و ۷۱۵ واحد را در این خصوص شامل می‌شود.
مسکن مهر در استان ایلام همانند بیشتر مناطق کشور دارای مشکلاتی است که از تکمیل نشدن و بلاتکلیفی تعدادی از آن‌ها تا نبود زیرساخت‌ها و مشکلات فرهنگی را شامل می‌شود اما آنطور که معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام می‌گوید، پرونده این طرح تا پایان سال بسته می‌شود.

مشکلات تنوع فرهنگی وصله‌ای ناجور در مسکن مهر شهر ایلام
یکی از ساکنان واحدهای مسکن مهر شهر ایلام به خبرنگار ایرنا گفت: نبود حفاظ و دیوار برای مجتمع برای جلوگیری از سرقت خودروهای ساکنان، تراکم جمعیتی زیاد، نبود فضای سبز مناسب و کمبود فضای آموزشی از جمله مشکلات این ساکنان هاست.
علی هادی‌زاده افزود: حدود چهار هزار نفر در این واحدها ساکن هستند که کمبود بازارچه خرید میوه و تره‌بار و قصابی ساکنان را مجبور می‌کند برای رفع نیازهای خود به مرکز شهر مراجعه کنند.
وی یادآور شد: نبود پزشک و کمبود درمانگاه در مجاورت مجتمع مسکن مهر ایلام و از همه مهمتر مشکلات فرهنگی با توجه به تنوع قومی و ساکن شدن افراد غیرمرتبط به علت فروش واحدها به افراد غیر نیز از معضلات این واحدها بشمار می‌رود.
هادی‌زاده تاکید کرد: نیمه‌کاره رها شدن بعضی از امکانات زیرساختی ساختمان که توسط پیمانکار انجام نشده از جمله تهویه داخل ساختمان، لوله‌کشی و نصب کپسول برای هنگام آتش‌سوزی از دیگر نیازهای اساسی در مسکن مهر شهر ایلام است.
یکی از ساکنان مسکن مهر دهلران نیز در خصوص مشکلات ساکنان این واحدها به خبرنگار ایرنا گفت: واحدهای مسکن مهر دهلران از مشکلات متعددی بویژه در حوزه زیرساختی برخوردار هستند.
هادی رمضانی افزود: آسفالت خیابان‌ها و لزوم احداث ۲ پل جهت تسهیل در عبور و مرور بویژه در فصل بارندگی، اجرا نشدن ساختمان مدرسه، به بهره‌برداری نرسیدن بوستان مسکن مهر با وجود تکمیل بودن، طولانی شدن زمان تحویل واحدهای مسکن مهر تعاونی‌های تحت تملک تعاونی‌های امانی زیر نظر اداره کار و تعاون و عدم بهره‌برداری مفید از مسجد مسکن مهر با وجود تکمیل بودن از جمله مشکلات ساکنان مسکن مهر شهرستان دهلران است.
حمید جهانی یکی از ساکنان واحدهای مسکن مهر آبدانان نیز ساماندهی آبراهه غرب سایت مسکن مهر، مساعدت در بازپرداخت تسهیلات، اعطای تسهیلات ارزان قیمت جهت انجام تعمیرات، احداث دیوار حائل برای معابر عمومی به منظور تامین امنیت ساکنان، احداث سیل‌بند ضلع غربی سایت مسکن مهر، مشترک بودن انشعابات آب، برق و گاز واحدهای مسکونی و تکمیل و اصلاح جوی و جداول و معابر سایت را از مهم‌ترین مشکلات ساکنان این واحدها عنوان کرد.

۱۸۸ واحد مسکن مهر در استان ایلام هنوز بلاتکلیف است
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام با اشاره به اینکه ۱۸۸ واحد مسکن مهر در استان ایلام هنوز بلاتکلیف است، گفت: این واحدها هنوز متقاضی ندارند.
علی‌اصغر کاظمی اظهار داشت: تنها ۱۸۸ واحد مسکن مهر در سطح استان به دلیل نداشتن متقاضی و مشکلات حقوقی تعاونی‌ها باقی‌مانده است و  یک هزار و ۶۹۸ واحد نیز در مجموع با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد در حال تکمیل است.
وی یادآور شد: ۱۱ هزار و ۷۱۳ واحد مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت استان ایلام در حال ساخت است که هفت هزار و ۸۷ مورد در قالب تعاونی ، یک هزار و ۱۵۲ مورد در قالب سه جانبه و سه هزار و ۴۷۴ مورد نیز به شکل خودمالک احداث می‌شوند.
وی تاکید کرد: ۱۰ هزار و ۲۴۷ واحد از این تعداد به بهره‌برداری رسیده است و تنها یک هزار و ۴۶۶ واحد مراحل احداث را می‌گذرانند.
مدیرکل راه و شهرسازی ایلام اضافه کرد: چهار هزار و ۷۶۴ واحد نیز در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت استان ایلام در حال ساخت هستند که ۲۷۸ مورد به شکل تعاونی و چهار هزار و ۷۶۴ مورد نیز به شیوه خودمالک ساخته خواهند شد.
کاظمی ادامه داد: یک هزار و ۶۵۶ مورد نیز به شکل خودمالک در بافت های فرسوده قرار داشته‌اند که تمامی این واحدها به بهره‌برداری رسیده‌اند.
وی اظهار داشت: از مجموع ۱۸ هزار و ۱۳۳ مورد مسکن مهر استان ایلام تاکنون ۱۶ هزار و ۶۱۷ واحد تکمیل شده و یک هزار و ۵۱۶ مورد نیز در مراحل اجرا قرار دارند.
مدیرکل راه و شهرسازی ایلام یادآور شد: از مجموع یک هزار و ۴۶۶ واحد باقیمانده در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت استان یک هزار و ۳۴۸ واحد متعلق به دولت بوده و تنها ۱۱۸ واحد خودمالک هستند و از ۵۰ واحد باقیمانده در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت نیز همگی خودمالک هستند.
کاظمی گفت: از مجموع یک هزار و ۳۴۸ واحد باقیمانده در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت که زمین متعلق به دولت است، ۲۲۲ واحد متوقف و دارای مشکل حقوقی هستند.

زیرساخت‌های مسکن مهر دهلران نیازمند بهسازی
رییس اداره راه و شهرسازی دهلران نیز گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر در دهلران در حال ساخت است که تاکنون تکلیف بیش از ۲ هزار واحد مشخص شده است.
سلمان ایمانی افزود: مجموع تعاونی‌های مسکن مهر دهلران ۱۴ مورد به علاوه یک مورد تعاونی بناسازان موسیان است که تعاونی بناسازان موسیان زیر نظر بنیاد مسکن شهرستان در حال تکمیل واحدهای خود است.
وی تاکید کرد: پنج تعاونی از نوع تعاونی سه جانبه با ۷۲۴ واحد در این شهرستان تشکیل شده که ۳۶ واحد از نوع واگذاری به افراد واجد شرایط بوده، ۶۰ واحد به مددجویان بهزیستی، ۸۰ واحد به کمیته امداد و ۵۲۰ واحد نیز از طریق مزایده عمومی تعیین تکلیف شده‌اند که مقاضیان تعاونی‌های یک و چهار و پنج و کارگری هستند و سایر تعاونی‌ها از جمله تعاونی مهر فرهنگیان نیز با ۲۷۰ واحد واگذار و پایان یافته‌اند.

اتمام ساخت تمامی واحدهای مسکن‌ مهر چرداول
رییس اداره راه و شهرسازی چرداول اظهار داشت: سهمیه این شهرستان در طرح مسکن مهر تنها ۴۱ واحد بوده است.
احمد اسفندیاری افزود: این واحدها به متراژ ۵۵ متر پشت بیمارستان امام علی(ع) قرار داشته و پس از تکمیل نهایی به متقاضیان واگذار شده است.

پرونده مسکن مهر ایلام امسال بسته می‌شود
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام در این زمینه گفت: تمامی واحدهای طرح مسکن مهر استان ایلام امسال تکمیل می‌شوند.
احمد کرمی اظهار کرد: ۱۸ هزار و ۱۳۳ واحد مسکن در ایلام وجود دارد که از این تعداد طی سال‌های اخیر بیش از ۱۶ هزار واحد مسکن مهر افتتاح شده و در تلاش هستیم مابقی واحدها شامل ۲ هزار و ۱۳۳ واحد تا پایان سال تکمیل و پرونده این طرح در استان بسته شود.

آغاز عملیات ساخت واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در ایلام
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام گفت: ۶ هزار و ۶۷۱ مورد از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در این استان در مراحل ساخت قرار دارند.
کرمی اظهار داشت: سهمیه استان ایلام در طرح مالی اقدام مسکن ملی پنج هزار واحد بود که با رایزنی‌های صورت گرفته این تعداد به ۱۰ هزار و ۵۳۰ واحد افزایش یافت.
وی افزود: ۱۳ هزار و ۷۱۸ متقاضی در سامانه ثبت‌نام کردند که در مراحل ابتدایی پنج هزار و ۲۴۸ نفر حائز شرایط شناخته شدند و از این مقدار نیز چهار هزار و ۵۸۳ نفر شرایط نهایی لازم را برای مشارکت در طرح اقدام ملی مسکن استان ایلام پیدا کردند.

واریز ۳۹۸ میلیارد ریال برای اجرای پروژه اقدام ملی مسکن در ایلام
معاون استاندار ایلام با اشاره به اینکه ۳۸ درصد متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در استان برای برخورداری از این برنامه تایید نهایی شده‌اند، یادآور شد: ۲ هزار و ۶۲ متقاضی تاکنون افتتاح حساب کرده و یک هزار و ۴۲ نفر نیز مبلغ ۳۹۸ میلیارد ریال از مبلغ درخواستی را واریز کرده‌اند.
کرمی اضافه کرد: ۹ هزار و ۲۰۰ مورد از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن استان ایلام در قالب تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف اجرا می‌شود که از این تعداد ۲ هزار و ۶۸۲ مورد مربوط به بنیاد مسکن، یک هزار و ۳۳۰ مورد آموزش و پرورش، ۳۵۰ واحد ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و ۳۵۰ واحد نیز متعلق به نیروی انتظامی است.
معاون عمرانی استاندار ایلام تاکید کرد: ۶ هزار و ۶۷۱ واحد در مرحله واگذاری زمین قرار داشته که از این تعداد ۶ هزار و ۱۷۱ واحد قرارداد منعقد و همین تعداد نیز کلنگ‌زنی شده‌اند و ۲ هزار و ۷۷۰ واحد در حال صدور پروانه ساخت هستند.
کرمی ادامه داد: ۲ هزار و ۵۲۹ واحد از این تعداد نیز جزو منطقه بازآفرینی شهری هستند که مراحل انعقاد قرارداد، کلنگ‌زنی، اخذ پروانه، تجهیز کارگاه، تسهیلات ساخت، اتمام پی‌سازی، اتمام اسکلت و سقف، اتمام سفت‌کاری، اتمام نازک‌کاری و اخذ پایان کار را می‌گذرانند.
وی همچنین از ساخت ۲ هزار و ۳۰۰ واحد دیگر در استان ایلام در قالب تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن و کمیته امداد و همچنین سازمان برنامه و بودجه خبر داد که ۲ هزار واحد تا پایان دولت تکمیل خواهند شد.
منبع: ایرنا
نظرات ارسال نظر