رسانه‌ها امید و همراه اصلی مردم بودند

صدای رسانه‌ها موتور محرکه جریان‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و سوپاپ اطمینان چالش‌ها و بحران‌ها بوده و به گواهی تمام مسئولان استانی و کشوری، مطبوعات و رسانه‌های استان ایلام در بحران‌های انسانی و طبیعی، همواره نقشی اساسی و راهبردی داشته و دارند.
سامی شهبازی*
سال به انتها رسید و فردا روز است که نور امید بهار بر سردی و سختی زمستان غلبه کند و بار دیگر زمزمه زندگی را ترانه‌خوان کند.
سال 1399 با تمام سختی‌ها تمام شد و مانند مثال معروف زمستان رفت و روسیاهی ماند به زغال، ملت ما از همه سختی‌ها عبور کرد و خواهد کرد و مسیر تابناک خود را به قله‌های شرف و ایثار و عدالت ادامه خواهد داد تا به پرچمدار حقیقی، امانتش را تحویل دهد.
اهالی رسانه استان ایلام در این سال یکی از خوبانش را در درگیری و مبارزه با ویروس منحوس کرونا از دست داد. پژمان مهدوی‌فر عزیز در این سال خط مقدم مبارزه با کرونا و آگاهی‌بخشی را رها نکرد و جان عزیزش را در این راه نثار کرد. یاد و نامش گرامی باد.
بی تردید نقش اساسی و محوری رسانه‌های بومی و محلی که رسالتی غیرقابل انکار در آفرینش امید در طبقات مختلف مردم با نگاه ویژه به خدمات نظام اسلامی را برعهده دارند، بر کسی پوشیده نیست؛ نقشی که محل زایش رحمت‌های بی‌نهایت در شرایط خاص و بزنگاه‌های حساسی بود که در آن قرار داشتیم.
به گواه صاحبان دانایی و نگاه آحاد مردم، صدای رسانه‌ها موتور محرکه جریان‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و سوپاپ اطمینان چالش‌ها و بحران‌ها بوده و به گواهی تمام مسئولان استانی و کشوری، مطبوعات و رسانه‌های استان ایلام در بحران‌های انسانی و طبیعی، همواره نقشی اساسی و راهبردی داشته و دارند.
درخشش و تاثیرگذاری شگرف رسانه‌ها و خبرنگاران متعهد، خلاق و فهیم دیارمان در جریان سیل، زلزله و اخیراً هم در مقابله با ویروس کرونا به گونه‌ای بود که در افواه این پیام جدی ساطع شد که بعد از جامعه پرتلاش پزشکی استان، "رسانه‌ها امید و همراه اصلی مردم بودند".
تشکیل کارگروه مجازی اطلاع‌رسانی کرونا که با تلفیقی بدیع و استثنایی از اساتید، اهالی رسانه، مدیران ارشد و ارکان ستاد کرونا استان و شهرستان‌ها نیز یک پدیده خیره کننده بود که در طی یکسال گفتگو و جلسات تخصصی، بعنوان بازوی توانمند شورای اطلاع‌رسانی دولت در استان نقش ممتازی را در تولید محتوا و گفتمان‌سازی در قالب سرفصل‌های مختلف رقم زد.
در سالی که گذشت، اهالی رسمی رسانه استان با شرکت حداکثری و 89 درصدی خود در انتخابات هفتم خانه مطبوعات و رسانه‌های استان شرکت کردند و اعضای هیئت مدیره آن را برای خدمتی سه ساله به اهالی شریف و نجیب رسانه، انتخاب کردند.
خانه مطبوعات و رسانه‌های استان بعنوان موسسه‌ای فرهنگی، صنفی، غیردولتی و مستقل از میان دست‌اندرکاران مطبوعات و رسانه‌های دارای مجوز در تعامل با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و به موجب اساسنامه‌ای مترقی، اهداف خود را دنبال می‌نماید.
خانه از همان آغاز ثبت شده و رسمیت داشته و دارد و در دوره اخیر نیز تغییرات آن به انجام رسید و با یک هیئت مدیره کاردان و مجمع عمومی بالنده و فهیم در حال پویایی و رشد است. خانه هفتم با نگاه سازنده حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و همت مجمع عمومی آن دست به کارهای بزرگی خواهد زد.
بر آنیم که طبق مصوبات سومین مجمع عمومی خانه‌های مطبوعات سراسر کشور و وظایف واگذار شده ۱۶ گانه آن، در راستای نظارت بر توزیع آگهی‌ها بصورت جدی در سطح تمام دستگاه‌های دولتی برای اجرای عدالت پیگیر بوده و نتیجه را به اطلاع مجمع برسانیم.
در امتداد برگزاری جشنواره‌های فصلی نیز و برای ایجاد رقابت سالم، دیده شدن و در بوته نقد و داوری قرار گرفتن خبرنگارانی که دغدغه کار حرفه‌ای دارند، فراخوان جشنواره چهارم "زمستان و بهار 1400" منتشر شده است که این ریل‌گذاری برای ارتقاء شاخص‌های روزنامه‌نگاری تراز در استان قطعاً محل برکات زیادی خواهد شد.
خانه مطبوعات و رسانه‌های استان ایلام به عنوان "تنها موسسه رسمی و معتبر صنفی" که برخاسته از رای مستقیم اهالی رسانه است دارای ماهیت حقوقی و تشکیلاتی معتبر است و برخی وظایف مهم آن شامل برگزاری نمایشگاه‌ها، جشنواره‌های محلی و منطقه‌ای، برگزاری دوره‌های آموزش روزنامه‌نگاری با استفاده از ظرفیت فوق‌العاده دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌های وزارتخانه، معرفی متقاضیان دارای اولویت برای دریافت مجوز امتیاز نشریه به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، رصد نحوه انتشار آگهی دستگاه‌های دولتی، پیگیری امور رفاهی خبرنگاران و اعضاء مجمع، ساماندهی، نظارت و پیگیری امور مربوط به مراکز توزیع نشریات، ارزیابی کیفی نشریات استان براساس دستورالعمل‌ها و تعامل جدی و راهبردی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و... از جمله بخش‌های از وظایف ذاتی این نهاد اثرگذار است.
نکته آخر؛ راه نقد منصفانه خانه مطبوعات را پایه اصلی ترویج نقد سالم و پیشبرنده در استان می‌دانیم و مشفقانه از آن استقبال می‌کنیم.
*رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات و رسانه‌های استان ایلام
نظرات ارسال نظر