مدیرکل استاندارد ایلام خبر داد؛

صادرات ۶۸ هزار تن کالای استاندارد در سال گذشته از مرز مهران به عراق

مدیرکل استاندارد ایلام گفت: سال گذشته ۶۸ هزار و ۶۴۱ تن کالای استاندارد از طریق مرز بین المللی مهران به عراق صادر شد.
به گزارش فریاد، مهناز همتی اظهار داشت: یکی از عوامل بسیار مهم در صادرات، رعایت استاندارد و شاخص‌های آن است و این موضوع می‌تواند فرصت را برای توجه به کیفیت تولید و به تبع آن ایجاد اشتغال به دنبال داشته باشد. 
وی افزود: توجه به استاندارد یکی از ابزارهای افزایش توان ظرفیت صادراتی در مرز مهران بوده که باید تجار و بازرگانان و همچنین اداره کل استاندارد به این مهم عنایت داشته باشند. 
مدیرکل استاندارد استان ایلام یادآور شد: عمده کالاهای صادر شده تحت نظارت و کنترل کیفی این اداره کل در مدت یاد شده (سال گذشته) شامل سنگ‌های ساختمانی، سنگ آهن، کاشی، میلگرد، مواد شیمیایی و قطعات یدکی خودرو بوده است.
همتی تاکید کرد: همچنین در طی این مدت (سال گذشته) تعداد ۶۷۶ فقره پرونده صادراتی شامل ۱۹۸ محصول که ۸۶ محصول آنها با توجه به اینکه مشمول استاندارد اجباری برای صادرات بوده‌اند بر اساس پروانه استاندارد آنها مجوز صادرات صادر شده است.
وی اضافه کرد: در این‌ مدت تعداد ۶۵۶ فقره آزمون تعیین ماهیت در آزمایشگاه اداره استاندارد شهرستان مرزی مهران انجام شده که بیشترین آن مربوط به آهک و کربنات سدیم است.
شهر مرزی مهران در استان ایلام با حدود ۲۳۰ کیلومتر فاصله با بغداد نزدیک‌ترین شهر مرزی کشورمان به پایتخت عراق و عتبات عالیات این کشور است.
این شهرستان در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام قرار دارد.
خبرنگار: پوریا خانی ذلان
نظرات ارسال نظر