تعادل‌بخشی صنعت و محیط‌ زیست در پتروشیمی ایلام

پتروشیمی ایلام با رفع مشکلات زیست‌محیطی و مسائل ناشی از کارگری امنیت و آرامش روزافزونی را برای سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دست و بویژه طرح پلی‌پروپیلن فراهم کرده است.
فرج‌اله صیدمحمدی*
پس از ۱۷ سال از کلنگ‌زنی مجتمع پتروشیمی ایلام، این صنعت با اشتغال قابل توجه بیش از ۳ هزار نفر در پروژه و اشتغال مستمر ۱۲۰۰ نفر کارفرما و پیمانکار به عنوان صنعت تحول‌خواه و توسعه‌محور بویژه در امر اشتغال معرفی شده است.
این صنعت که در سال‌ ۱۳۹۷ به عنوان صنعت سبز معرفی شده است چند صباحی مورد نقد و توجه دغدغه‌مندان حوزه محیط‌زیست قرار گرفت و مدیران و مسئولان پتروشیمی قول و وعده‌ی رفع این آلایندگی‌ها را بویژه کنترل فلرینگ تا پایان سال ۱۳۹۹ در کارگروه‌های تخصصی محیط‌زیست دادند و اکنون به اذعان ابدالی، مدیر کل محیط‌زیست استان پس از تعطیلات عید سال ۱۴۰۰ فلرینگ مجتمع پتروشیمی ایلام هیچ‌گونه آلودگی زیست‌محیطی نداشته و اوضاع تحت کنترل است. در همین‌ راستا مقرر شد سیستم پایش آنلاین آلودگی هوا در چوار راه‌اندازی شود.
اخیراً یک ویدئو توسط بومیان منطقه در مورد آلودگی پساب پتروشیمی در سطح فضای رسانه‌ای و مجازی استان منتشر شد که لزوم تسریع در اجرای پروژه مهم ZLD جهت ساماندهی پساب فوق‌شور پتروشیمی را تا پایان تیرماه نشان می‌دهد.
مسائل زیست محیطی ناشی از خروج یک‌باره پساب مجتمع که مستمر نبوده است به گفته‌ی ابدالی مدیر کل محیط‌زیست در کارگروه‌های تخصصی محیط‌زیست، دامپزشکی و جهاد کشاورزی با تمرکز بر نتایج آزمایشگاهی و بررسی‌های علمی و کارشناسی طرح و نتیجه‌ی آن اعلام خواهد شد اما پتروشیمی تا تیرماه طرح ZLD به عنوان طرحی با تکنولوژی روز دنیا را اجرا خواهد کرد و ساکنان، کشاورزان و دامداران چوار به فرزندان خود در پتروشیمی و محیط زیست ایلام اعتماد داشته باشند.
هر وقت فلرینگ پتروشیمی ایلام به صورت یک شمع بدون دود روشن بود بدانید چراغ تولید در این صنعت روشن و تولید مستمر در واحد الفین جریان دارد  تا متخصصان و مدیران این استان و کشور الفین را که علی‌رغم تحریم‌های ناجوانمردانه صاحبان صنعت در دنیا در آذرماه ۹۹ با دستور رئیس‌جمهور و حضور جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در مدار تولید قرار دادند، سربلند از آزمون توسعه بیرون آیند.
پتروشیمی ایلام اکنون که با رفع مشکلات زیست‌محیطی و مسائل ناشی از کارگری امنیت و آرامش روزافزونی را برای سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دست و بویژه طرح پلی‌پروپیلن فراهم نموده است و هر روز تاورهای پروژه پلی‌پروپیلن به آسمان صنعتی‌شدن استان نزدیک‌تر می‌شوند و تولید مستمر پلی‌اتیلن سنگین، بنزین پیرولیز و پروپیلن ترانزیت حمل محصولات و گریدهای جهان‌پسند فیلم، لوله تزریقی و بادی بدون حتی یک بار ابراز نارضایتی جاده‌های استان و کشور را به نام ایلام سند زده‌اند. سرمایه‌گذاران در پارک پلی‌پروپیلن به عنوان یک طرح بزرگ اشتغالزا که به گفته اشرف‌زاده مدیرعامل پترول اجرای آن در ایلام قطعی شده است و مشتمل بر ۹۴ واحد تولیدی کوچک و تکمیلی با اشتغال حدود ۵ هزار نفر است توسعه صنعت پتروشیمی در ایلام را تسریع بخشند.
اجرای دیگر طرح‌های توسعه‌محور شامل اتیلن پروپیلن و اتیلن اکساید و ... با عنایت به تکمیل واحد پلی‌پروپیلن تا پایان سال ۱۴۰۱ و اتیلن مازاد تولیدی در پتروشیمی ایلام ریسک سرمایه‌گذاری در ایلام را پایین خواهد آورد که به گفته‌ی رستم‌زاد معاون اقتصادی استانداری ایلام در گفتگو با فارس اجرای این طرح‌ها در پتروشیمی ایلام امکان‌پذیر خواهد بود.
طرح‌های توسعه‌محور همواره در ایلام از ابتدا تاکنون پیگیری شده است و اجرایی‌شدن آنها نیازمند عزم همگانی مسئولین استان و ارائه مشوق‌های لازم به سرمایه‌گذاران است و بررسی، امکان‌سنجی ، جانمایی و اجرای طرح‌های پایین‌دست پتروشیمی با وجود ظرفیت عظیم نیروی انسانی و از آن مهم‌تر دسترسی آسان به خوراک از پیشنهاد اولیه به توافق و اجرای نهایی برسد.
اجرای طرح‌های مذکور در پتروشیمی ایلام از مزیت قابل توجهی بهره‌مند هستند و امیدواریم این شرکت به عنوان بزرگ‌ترین مجتمع تولیدی در استان که در تولید، اشتغالزایی و آموزش نیروی انسانی به عنوان یک دانشگاه عمل نموده است با رفع موانع جزئی و کوچک هم‌چنان چشم و چراغ استان باشد.
این ظرفیت‌های عظیم خدادادی در ایلام که به تنهایی برای توسعه منطقه کافی است از ابتدا تاکنون مورد توجه کشور و وزارت نفت بوده است و وزیر نفت که کُرد و هم زبان ایلامی‌هاست همان نگاه مترقی در توسعه متوازن کشور را در ایلام دنبال کند.
خبرنگار و فعال رسانه‌ای*
نظرات ارسال نظر