به عمل کار برآید به سخندانی نیست

چندین سال است که یکی از ایلات استان همجوار (ایل ذوله) با استفاده از لابی‌گری و رایزنی که داشته‌اند کارت چرای مراتع گرمسیری(بانمیل و اطراف آن) را به نام خود زده و از آن منطقه استفاده می‌کنند و ادعای سند و ثبت این منطقه به نام خود را دارند.
محسن جمشیدی*
یکشنبه چهاردهم آذرماه 1400 روزی تاریخی و سرنوشت‌ساز برای ایل غیور و مرزدار بخش بولی بود. درست است که بخش تازه تاسیس بولی با وجود شرکت‌ها و چاه‌های نفت و گاز، از بسیاری امکانات ابتدایی و رفاهی در خور شان مردمش همچون جاده، بیمارستان و حتی آب آشامیدنی محروم است اما در عوض مرزدارانی غیور و مقاوم دارد که برای وطن جان و مال خود را می‌دهند، صدق گفتار فوق هم تقدیم بیش از پنجاه و چهار شهید گلگون کفن از همین مرزداران شجاع و تعداد بسیار زیادی جانباز و آزاده و ایثارگر می‌باشد. 
ایل غیور بولی در طول هشت سال دفاع مقدس دوشادوش و حتی جلوتر از سایر ایلات و مردم استان، جانانه، فداکارانه و شبانه روزی از این مرز و بوم دفاع نموده و بعد از جنگ نیز همیشه مرزداری امین و قابل اتکا برای جمهوری اسلامی بوده و خواهند بود‌.
چندین سال است که یکی از ایلات استان همجوار (ایل ذوله) با استفاده از لابی‌گری و رایزنی که داشته‌اند کارت چرای مراتع گرمسیری (بانمیل و اطراف آن) را به نام خود زده و از آن منطقه استفاده می‌کنند و ادعای سند و  ثبت این منطقه به نام خود را دارند. 
این در حالی است که از زمان تشکیل ایلام به عنوان فرمانداری در سال ۱۳۴۳ سند مالکیت این منطقه تحت پلاک ۲۲۷ اصلی به نام حوزه ثبتی ایلام صادر گردیده و هم اکنون سند مالکیت تک برگی آن در اداره منابع طبیعی استان ایلام موجود است، بانمیل منطقه‌ای است که ایل بولی در آنجا بیش از بیست شهید و جانباز  تقدیم جمهوری اسلامی نموده و مرز جغرافیایی بخش بولی با کشور عراق است. این منطقه استراتژیک و سوق الجیشی امتداد مرزی 428 کیلومتری استان ایلام با کشور عراق می‌باشد. جالب است که چند صد کیلومتر فاصله جغرافیایی بین این منطقه و ایل ذوله وجود دارد.
با ارتقای بخش چوار به شهرستان و تبدیل شدن بولی به بخش، سرحدات مرزی منطقه توسط نقشه برداران وزارت مشخص شده و در نقشه جغرافیایی همان گونه که قبلا نیز بوده، این مرتع گرمسیری در حوزه جغرافیایی استان ایلام و بخش بولی قرار گرفته است اما استان همجوار اعتراض نموده و‌ خواهان ثبت این منطقه استراتژیک به نام استان خود می‌باشد. 
در همین راستا در چهاردهم خردادماه جلسه و بازدیدی با حضور کارشناسان وزارت کشور و مسئولین استانی و شهرستانی دو ایل از هر دو استان در منطقه مورد مناقشه برگزار و مستندات و گزارش آن توسط کارشناسان جمع آوری و به وزارت کشور رفت.
حال می‌طلبد که با یک همیت جمعی و با کمک مسئولین استانی و شهرستانی، این مرتع گرمسیری که مطالبه بحق دامداران ایل است به صاحب اصلی خود برگردانده شده تا مشکلات بسیاری از دامداران منطقه بولی حل شده و ایل بولی مثل سالیان گذشته بتواند با دامداری مولد، کمک حال توسعه و ارتقای دامپروری استان باشد. 
در این بین بایستی از تلاش و تقبل زحمت نماینده شجاع و مردمی حوزه شمالی استان یعنی خانم دکتر فلاحی تشکر کرد که به عنوان عضو کمیسیون امنیت ملی، با وجود برگزار بودن جلسه صحن علنی و مشغله کاری بسیار، برای این مطالبه مردمی و بحق ایل بولی همراه کارشناسان وزارت کشور از تهران آمده و در منطقه با دفاع جانانه و جسورانه و صحبت‌های کارشناسی در بین مردم و مسوولین استان همجوار، از صبح تا شب وقت خود را صرف این خواسته و مطالبه بحق نمودند و نشان دادند که منافع استانی نیز همچون منافع ملی برایشان خط قرمز بوده و اهمیت ویژه و اساسی دارد.
مسوولیت‌پذیری سارا فلاحی مصداق بارز این سخن شیرین از سعدی شیراز است که به عمل کار برآید به سخندانی نیست.
حال می‌طلبد که بقیه مسوولین استانی همچون نماینده محترم ولی فقیه در استان و شهرستان چوار، استاندار، نمایندگان استان و فرماندار شهرستان همانند دکتر فلاحی، این مطالبه بحق مردم و ایل بولی را به جد پیگیری نموده و نگذارند که سرحدات مرزی استان و بخش بولی با لابی گری  به تاراج استان همجوار برود.
همچنین از بزرگان و ریش سفیدان و جوانان شجاع و غیور ایل که برای این مطالبه عمومی و بحق تلاش مجدانه و شبانه روزی نمودند تشکر و قدردانی می نماییم.
*پژوهشگر سیاسی
نظرات ارسال نظر