مدیرکل محیط‌ زیست ایلام:

انتقال پلنگ آسیب‌ دیده ایلام به کلینیک حیات وحش تهران

مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: یک قلاده پلنگ آسیب دیده بیمار که شامگاه جمعه در حاشیه یکی از راه‌های موصلاتی استان پیدا شده بود برای مداوا به تهران منتقل شد.
به گزارش فریاد، غلامرضا ابدالی اظهار داشت: شب گذشته در پی تماس‌هایی که با حفاظت محیط زیست ایلام مبنی بر مشاهده یک قلاده پلنگ ناهوشیار در جاده بانروشان گرفته شد نیرو‌های حفاظت محیط زیست به منطقه اعزام شدند.
وی افزود: با حضور نیرو‌های یگان حفاظت محیط زیست یک قلاده پلنگ بالغ نر عظیم‌الجثه مشاهده شد که با وضعیت نامتعادل و ناهوشیار روی زمین افتاده است.
مدیرکل محیط زیست ایلام عنوان کرد: تیم‌های حاضر در منطقه با تجهیزات بیهوشی پلنگ نیمه هوشیار را بیهوش و بلافاصله به بیمارستان خصوصی دامپزشکی استان اعزام کردند و مداوای اولیه روی این حیوان وحشی آغاز شد.
وی افزود: باتوجه به نبود امکانات تخصصی در بیمارستان دامپزشکی استان، این پلنگ آسیب دیده نیمه‌های شب گذشته بلافاصله برای مداوای تکمیلی به تهران اعزام شد و هم‌اکنون در کلینیک حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست واقع در پارک پردیسان تحت مراقبت و احیاست.
ابدالی یادآور شد: بر اساس پیگیری‌های انجام گرفته با کادر درمان این کلنیک، پلنگ مذبور برای عکس‌برداری، سونوگرافی و آزمایش‌های تخصصی به مراکز درمانی حیات وحش خصوصی فرستاده می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: هنگام مواجهه با پلنگ و بررسی‌های اولیه آثاری مبنی بر ضرب و جرح، تصادف و جای گلوله تفنگ مشاهده نشد و علت وضعیت پلنگ بعد از انجام آزمایش‌ها و اقدمات درمانی مشخص خواهد شد.
گونه‌های مختلف پلنگ در مناطق مختلف استان از جمله کبیرکوه، دینارکوه، مانشت و قلارنگ پراکنش دارد.
از گسترده ۲ میلیون هکتاری استان ایلام یک هزار و ۷۰۰ هکتار را عرصه‌های طبیعی تشکیل داده و ۱۴۳ هزار هکتار از اراضی طبیعی استان را مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان است.
نظرات ارسال نظر