استاندار ایلام:

برای مبارزه با قاچاق کالا هم روحیه جهادی لازم داریم

استاندار ایلام گفت: روحیه جهادی و فرهنگ‌سازی از راهکارها و عوامل موثر در قاچاق کالا و ارز است، شیوه‌های سنتی در مقابله با قاچاق کالا اثربخش نیست و باید از سامانه‌های نوین بهره گرفت.
به گزارش فریاد، حسن بهرام‌نیا روز یکشنبه در نشست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان اظهار داشت: یکی از مباحث عمده در مبارزه با قاچاق کالا، بحث فرهنگ‌سازی است.
وی افزود: مبارزه با قاچاق کالا همواره مورد توجه مقام معظم رهبری بوده و ایشان فرمایشات مهمی در این راستا فرموده‌اند که می‌تواند راهکار عملیاتی برای پیشگیری باشد.
استاندار ایلام گفت: رسانه‌ها، صدا و سیما، جراید شنیداری و نوشتاری به سهم خود در ارتباط با فرهنگ‌سازی در زمینه مبارزه با قاچاق کالا بسیار تاثیرگذار هستند.
بهرام‌نیا اظهار داشت: برای مبارزه با قاچاق کالا هم روحیه جهادی لازم داریم و هم یک سیستم انگیزشی که یکی از راهکارهای آن حق الزحمه تشکیلاتی است که برای مبارزه با قاچاق انجام می‌گیرد.
وی تاکید کرد: لازمه اینکه همه با هم، همراه و همسو و یک نگاه جهت‌دار داشته باشیم، استفاده از برنامه‌های دیجیتالی و برنامه‌ریزی با افق کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت با کمک ابزار فناوری می‌تواند ما در رسیدن به اهداف یاری کند.
وی با اشاره به اینکه سیستم سنتی دیگر نمی‌تواند در این شرایط برای رسیدن به هدف جوابگو باشد، گفت: با کمک فناوری و در اختیار گرفتن داده‌های روز برای رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی کنیم.
استاندار ایلام اظهار داشت: یکی از مضرات عمده قاچاق کالا این است که باعث تعطیل شدن برخی از کارخانجات و بیکاری می‌شود به همین دلیل نیاز است با هم افزایی برای جلوگیری از قاچاق کالا تلاش کنیم.
بهرام‌نیا افزود: یکی از مصوبات دولت در سفر رییس جمهور به استان مقابله با قاچاق دام است که راهکاری به عنوان مصوبه پیدا کردند و قرار شد دام مازاد به صورت قانونی صادر شود که در حال عملیاتی شدن است.
وی اضافه کرد: اکنون در این شرایط خشکسالی که با کمبود علوفه مواجه این و عشایر و دامداران دچار ضرر و زیان می‌شوند اگر راهکار قانونی پیدا نکنیم دچار مشکل قاچاق خواهیم بود که در این زمینه رفع خلأهای مرزی، هماهنگی بین عوامل مبارزه با قاچاق کالا باید مصوب و مد نظر قرار بگیرد.
بهرام نیا اظهار داشت: سازمان تملیکی با توجه به اینکه تا یک ماه می‌تواند نسبت به صدور احکام لازم اقدام شود، در خصوص کالاهای فسادپذیر باید در صدور احکام تسریع کند.
استاندار ایلام پلاک‌کوبی دام‌ها به منظور شناسنامه‌دار کردن آنها را یکی از راه‌های جلوگیری از قاچاق دام ذکر کرد.
وی همچنین خواستار انجام مکاتبه و پیگیری از طریق بانک مرکزی برای تاسیس صرافی یا نمایندگی در استان شد.
نظرات ارسال نظر